Ana Sayfa Genel Eğitim Sistemindeki Temel Sorunlar

Eğitim Sistemindeki Temel Sorunlar

Yazar: Karakeçili
0 Yorum 329 Görüntülenme

Öncelikle, yazının başlığını gören herkesin aklına bu sorunun çok genel bir konu olduğu gelecektir. Cahilinden bilgesine, fakirinden zenginine, gencinden yaşlısına kadar her kesime Türkiye’de ki genel sorunu soracak olursak; ilk söyleyeceği söz “Türkiye’de eğitim sistemi çok bozuk” olacaktır. Peki eğitim sistemi bozuk bir ülke ne kadar ayakta kalabilir? Biz de ülkenin ayakta kalmasını sağlamak için eğitim ve eğitim sistemindeki bazı sorunlara kendimizce çözüm bulacağız.

Bu konuda şüphesiz atılacak ilk adımlar öğrencilere Türk milliyetçiliği aşılamak ve Türk tarihini sevdirmek olacaktır.

Tarih ve Türk tarihine verilen önemin çok daha arttırılarak öğrencilerin ataları ve soyu hakkında bilgi edinmesi eğitim sisteminin en büyük temel olmalıdır.

Andımız geri getirilerek okullarda öğrencilerin gururla “Ne Mutlu Türküm Diyene” diye bağırması sağlanmalıdır.

Atalarımızın sadece “Fatih Sultan Mehmet” veya “Mustafa Kemal Atatürk” olmadığını, her ikisinin de ülkemiz için çok büyük şahıslar olduğu, ikisi arasında bir seçim yaparak “Benim Atam Fatih Sultan Mehmet’tir” veya “Benim Atam Mustafa Kemal Atatürk’tür” diyerek diğer atasını yok saymanın ne kadar yobazca ve gereksiz olduğu hakkında öğrenciler aydınlatılmalıdır.

Öğrenciler, muhtaç olduğu kudretin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu bilmelidir.

Eğer öğrencilere Türkçülük aşılanmış, vatanı, milleti, atalarını seven bireyler olması sağlanmışsa diğer sorunlara çözümler üretelim.

Bir diğer sorun da eğitim sisteminde öğrencilerin eşit ve adil bir şekilde eğitim verilmemesidir.

Normal okullarda öğrenciler performans notu alırken haftalarca çalışırken, özel okullarda rüşvetçi “sözde öğretmenlerin” biricik öğrencilerine havadan 100 notu dağıtması kabul edilemez. Öğrenciye verilen haksız notlarla diğer birçok öğrenciyi geçmesi de aynı derecede kabul edilemez. Özel okullar kapatılmalı, devlet okulları & liseleri yaygınlaştırılmalıdır.

Bunların yanında meslek liselerine verilen önem arttırılmalıdır. Öğrencilere yeteneklerine göre eğitim verilmeli, hepsinin filozof olması beklenmemelidir. Bu durumda veli, öğrencisine her zaman destek vermelidir. Anadolu liseleri kadar meslek liselerindeki öğrenciler de önemlidir ve her iki lisedeki öğrenciler de teşvik edilmelidir. Unutmayınız ki sanayisi ile tanınan Almanya, meslek liseleri sayesinde sanayisini güçlendirmektedir.

Öğrencilerin sınavdan sınava bilgileri ezberlemesi değil, bilgileri kavrayıp anlaması, öğrenmesi sağlanmalıdır.

Güncel olayları da göz önünde bulundurarak, FETÖ örgütüne bağlı öğretmenler deşifre edilmeli ve görevden acilen uzaklaştırılmalıdır. Çünkü genç beyinleri olgunlaştıracak olan da, zehirleyecek olan da öğretmendir. Zamanında evlatlarını “abilere – ablalara” gönderen veliler bugün yaptığı hatalı kararın sonucundan etkilenebilir. Bu durumun devam ettirilmesi, öğrencilerin ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin aleyhine sonuçlanacaktır.

Eğitim sistemindeki sorunlar bunlarla sınırlı değil. Lakin biz elimizden geldiğince en temel sorunları çözüme kavuşturmaya çalıştık. Sizler de fikirlerinizi bizimle aşağıda paylaşabilirsiniz.

 

0 Yorum

Yorum Yap