Ana Sayfa Tanıtım Ebulfez Elçibey

Ebulfez Elçibey

Yazar: Turan Otağı
0 Yorum 916 Görüntülenme

Bugün Ebulfez Elçibey’in vefatının 16. yıl dönümü. On altıncı yıl dönümü adına Turan Otağı ailesi olarak böyle bir kişiliği anmadan geçmeyelim istedik.

(22.08.2016)

Azerbaycan’ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’i vefatının on altıncı yıl dönümünde saygı sevgi ve minnet ile anıyoruz.

1938 senesinde Nahçıvan’ın Keleki kasabasında doğan Ebulfez Elçibey, altmış iki buçuk yıllık hayatına büyük mücadeleler sığdırdı. Bir Azerbaycan Türk’ü olarak her zaman Birleşik Azerbaycan (Bütov Azerbaycan) davasını savundu.

Elçibey’in ilk aktif eylemi Azerbaycan Halk Cephesinin lideri olarak binlerce Azerbaycan Türk’ü ile İran sınırına “Yaşasın Bakü-Tebriz” sloganlarıyla yürümesi olmuştu. Sınırda dikenli teller “Birleşmiş Azerbaycan” sloganlarıyla sökülmüştü.

Bir yıllık Cumhurbaşkanlığı yaptı. Elçibey, Rus askerlerini Azeybaycan’dan çıkartırken silah ve mühimmatları Hüseyinov’a bırakması sonucu Hüseyinov isyana kalkıştı.

Elçibey, krizin yatışması için Haydar Aliyev’i Bakü’ye davet etmişti. Ancak isyan durmadı. Ülkesinde iç savaş ve kardeşkanı dökülmesin diye görevinden çekildi.

1993 yılında Keleki’ye dönerek görevinden çekilmişti. Dört yıl Keleki’de abluka altında kaldı.

1997 yılında tekrar Bakü’ye dönerek aktif siyasete döndü. 1998 yılında yapılan seçimleri demokratik ve adil olmadığı için boykot etti.

Anıtkabir hatıra defterine şöyle yazmıştır

“Ey büyük Türk’ün, büyük komutanı!, seni ziyaret etmekle kendim ve bütün milletim adına şeref duydum. Senin askerin”

Kasım 1992.

Bu sözlerinden nasıl biri olduğu açıkça anlaşılıyor.  Ülkesinde cumhurbaşkanı olmuştur. Milletine sevgiyle yanıp tutuşan biriydi. Milleti için çalışmayı çok severdi.

Kendisini sevmeyenler için de şöyle söylerdi;

“Meni sevenlere hoşbehtlik arzulayıram, sevmeyenler de milletimizin övladı olduğu üçün onlara da hoşbehtlik arzulayıram. Milletimin övlatlarına balalarım kimi bahıram. Bu istek menim içimden gelen istektir. His edirem ki, insanların hamısını sevmek benim milli borcumdur. Türk Dünyasını, Türk Milleti’ni daha çok istediyime göre belke de hamını sevdiyime göre güc tapıram.”

Sözü uzatmadan noktalayacağım.

Onun hayatını, neler yaptıklarını öğrenelim. Başka devlet için çalıştı demeyelim. O çalıştığı devlet kardeş devletimiz.

(22.08.2016)

 

0 Yorum

Yorum Yap