Enver Pasa

Şehid-i Ala ve Gazi Namdar İsmail Enver Paşa

Geçtiğimiz günlerde şehadetinin 94. seneyi devriyesinde andığımız İsmail Enver Paşa hakkında bir kaç şey de ben dile getirmek istedim.Enver paşanın yaşamının başlangıcından bugünlere kadar hep hakkında bir şeyler yazıldı çizildi.Kimileri şuursuzca bir şeyler söyledi, kimileri de kişisel mektuplarından tarihten esinlenerek gerçekçe yazılar ortaya koydu.Bizim Gazi Namdar hakkında doğru ve düzgün bilgileri öğrenmemizi sağlayan doğrudan şaşmayan her zaman gerçeği gerçekliğiyle anlatan tüm kişilere selam olsun!

Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya sosyal medya diye bir şey çıktı.Biz de bilim ve teknikten geri kalmamak açısından teknolojiden geri kalmamak açısından bu ortamlarda bulunduk.Sosyal medya bugün kullanımı çok küçük yaşlara düşmüş bir ortam oldu.Bizde tabii ki bu ortamla bulunmakla beraber görüşlerimizin bir olduğu insanları ya da başka türden gerçek hayatta tanımadığımız insanlar ile etkileşim kurduk.Çoğu insanın düşüncelerini bir şekilde görüyoruz ulaşıyoruz.Burada da bir konuya değineceğim.

İsmail Enver Paşa için şehadete ulaşmasının seneyi devriyesindeki bazı paylaşımlardan yola çıkarak bir kaç şey hakkında fikrimi belirteceğim.

Çoğu kişinin aklına gelecektir, sözü fazla uzatmanın anlamı yok.

İsmail Enver Paşa bir Turancı değildi.

Onu Turancı gibi göstermek bize hiçbir şey kazandırmaz da kaybettirmez de.

İlber Ortaylının dediğine göre

“Bizim hayali Türk kahramanlara ihtiyacımız yok; her devirde, coğrafyanın her yerinde varız zaten.”

O yüzden tarihi gerçekliğiyle öğrenmek gerekir.

İsmail Enver Paşanın mektuplarını inceleyen bazı kişiler Turan ifadesini görünce onu bir Turancı ilan etmekten çekinmemişlerdir.

Aslında biraz dikkatle baksalar Enver Paşanın Türkistan’ı (Orta Asya) Turan ile de ifade etmiştir.

Örnek vereyim;

Turana gittim, Turana vardım gibi ifadelerden bu anlam çok rahat anlaşılmaktadır.

Aslında İslam Ülküsü güttüğünü de mektuplarını detaylı incelerseniz çok açık ortadadır.

Ailesi kişisel mektuplarını Murat Bardakçıya derlemesi için verdi.Murat Bardakçının Enver isimli kitabını okuyabilir bu bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak Enver Paşanın hayatında çok ince bir nokta var ki en çok dikkat edilmesi gereken noktadır.

Ailesi ile Almanya’ya kaçarken Almanya’ya ailesi ile kaçmayı red etmiş.Kafkasya üzerinden Turan’a(Orta Asya)gitmiştir.Diğer müslümanlığın hakim olduğu ülkelere gitmemesinin nedeni apaçık şudur;

Diğer Müslüman ülkeler tarafından ihanete uğradığı için.Evet yanlış işitmediniz.Müslüman coğrafyalarında Osmanlı askerine hep ihanet edilmiştir.Bu Yüzden Kafkasya üzerinden Turan’a gitmeyi seçmiştir.Aslında bir bakıma ülküsünü gerçekleştirmek için mecbur kılınmıştır.Bu konu Akıl sağlığı yerinde olan her Türkün düşünmesi gereken bir konudur.

Ve ülküsünü gerçekleştirmiş olsaydı diğer müslüman ülkelerden ihanet görebilirdi.Enver Paşanın hayalinden Türk birliği doğabilirdi.

O yüzden yazımı şöyle sonlandırmak istiyorum.

Sen yine hayal et Enver

Biz Yine Ölelim.

Bir kez daha Şehid-i Ala ve Gazi Namdar İsmail Enver Paşanın Ruhu Şad olsun,Durağı cennet olsun.

İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR

Türkçü-Turancı. Çeşitli mühendislik ve bilim alanlarında Türk uğruna savaşmayı hedeflemiş bir Genç Atsız.
İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR son yazıları (Hepsini Gör)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.