ölüm

Ölümü Arzulama Psikolojisi

 

Çoğu kişinin hayatında gözlemlediğim, kimi zaman iletişim halindeyken kişinin konuşmalarında ölümü istemeye yönelik cümleler duyuyorum. Bunun için illaki bir şey olmasına da gerek yok. Normal konuşmasını incelediğiniz vakit bu ölümü isteme, arzulama olgusunu fark edeceksinizdir.

Bu konunun çeşitli sebepleri olabilir ama psikoloji olarak bunun bence belli başlı birkaç sebebi olabilir.
Bu yazıda bir tanesine değineceğim için diğerlerini de vermekte fayda var.

Bunlardan biri bilinçaltındaki durumlar diğeri de çocuklukta kişiye yer eden olaylar olabilmektedir.

Benim değineceğim de kişinin kendi kendini yönetmesiyle ilgili olacaktır.

Şöyle diyelim.

Kariyer hedefleriniz var, çok büyük başarılara imza atmak istiyorsunuz. Kitap okuma, ders çalışma, yeni bir şeyler öğrenme vs vs gibi çok yoğun haftalar yaşıyorsunuz. Kendinize bir şekilde vakit ayıramıyorsunuz varsa hatta kız arkadaşınıza da vakit ayıramıyorsunuz. Bu durum sizi rahatsız etmiyor ve şöyle düşünüyorsunuz. Ölünce nasıl olsa dinleneceğim diyorsunuz kendi kendinize.

 

Burada yaptığınız şey vücudunuza komuta etmektir. Vücut fazla yorulduğunda ve fazla yoğunluktan bıktığı vakit vücut belirtilen komutu beyinde çalıştırmaktadır. Çok fazla yorgunsun ve yoğunluk hiç hafiflemeden devam ediyor. Peki sen kendine ne demiştin? Ölünce dinleneceksin. Yani vücut dinlenmek için senin psikolojinde ölümü arzu etmeni sağlıyor. Çünkü dinlenmek istiyor.

 

Normal bir hayat içindesin, fazlasıyla sıkıntı ve zorluklarla karşılaşıyorsun. Birini çözünce biri başlıyor. O bitse de fazla geçmeden bir başka olay oluyor. Sen de kendine diyorsun ki ölünce bitecek bunlar ya da öleyim de bitsin artık bu sıkıntılar. Yani vücuduna bu yönde komut ediyorsun. Sen tekrar bir zorlukla karşılaştığında sıkıntının ruh da verdiği haller sebebiyle psikoloji kurtulmak isteyecektir. O zaman da senin kurtulmak için psikolojine kabul ettirdiğin sistemi çalıştıracaktır yani ölümü arzulamak.

 

Yaşadığınız olaylar, durumlar ve sair bin bir çeşit olgu. İnsan aslında ölümün acı gerçeğini bilir ancak gerçekleştiği olgulardan kurtulmanın tek çaresinin yok olmak olduğunu düşünür. Ve bu durumlarla karşılaştığında insan kendine ölüm ile kurtulacağı fikrine inandırır.

Bu durumu yaşayan insanlarda kişinin iradesine göre kimi zaman bundan dolayı intihar edenler, intiharın eşiğine gelenler, yapmak isteyip de son anda akılcılık yoluyla kurtulanlar mutlaka olur.

 

Aslında psikoloğa gidip çocukluğunuza inmenize pek gerek yoktur. Benim bahsettiğim diğer durumlar ve bu durumda ya da kısaca şöyle söyleyeyim her ne olursa olsun insanın kendine verdiği mesajlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kişisel gelişim kitaplarında tekdüze bir şekilde olumlu olmaktan pozitif olmaktan bahsedeler. Neden gerektiğini, olumsuz olmanın zararlarından gibi sair konuların detaylarına girmezler. Hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz bu durumda size tek yetecek şey: Akılcı düşünmek.

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.