Ana Sayfa Genel Soy ve Şuur

Soy ve Şuur

Yazar: Cezmi Giray
0 Yorum 328 Görüntülenme

8 Şubat 2018 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, vatandaşlara E-Devlet üzerinden Alt-Üst Soy Bilgisi sorgulama hizmeti sundu.

Soyağacı hizmetiyle vatandaşlar, 1800’lü yıllardaki aile büyüklerine kadar ulaşabiliyorlar.

İşin kötü yanı, bu hizmetin başlatılmasıyla sistemin çökmesi bir oldu.Çünkü 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretilmişti.

Sistemin kilitlenmesinin ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile beraber sistemin kapasitesini arttırmak için çalışma başlattı.Daha sonra sistemin en geç bir hafta içinde açılacağı ve hizmetin sunulmasında günlük bir kotanın olacağı açıklandı.

Sonrasında sistem açıldı ve bu hizmet günlük belli bir sınırlama dahilinde yürütülüyor.

Öncelikle; soylarını bayağı merak eden vatandaşlar, farkında olmasalar da soyun çok önemli bir unsur olduğunu kendi soyağaçlarını öğrenmeye bu kadar heves etmeleriyle tasdiklemişlerdir.Ârife tarif gerekmez.

Ayrıca bu hizmetle, kendilerine “Osmanlı torunu, evlâd-ı Osmanlı vs.” diyen birçok hastanın da Osmanlı torunu olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Bu hastalar; Osmanlı’ya tarihî bir devir olarak, Osmanlı padişahlarına tarihî büyüklerimiz olarak bakmakla kalmıyorlar.Öyle konuşuyorlar ki kendilerini bizzat hanedan mensubuymuş gibi öne sürüyorlar.

Hattâ genellikle Fatih’in, Yavuz’un ve Kanuni’nin torunu oluyorlar.Fatih Sultan Mehmet’in resminin altına kasıtlı bir şekilde “Atam izindeyiz” yazıyorlar ama hiçbirinin, diğer padişahlardan birisinin torunu (!) olduğunu görmedik.Herhalde onlar padişah değil…

Kaldı ki bu kendilerini Osmanlı torunu zannedenler, Türk tarihinin diğer devirlerine ve hanedanlarına da sahip çıksalardı mesele olmayacaktı.Ama onlar sadece Osmanlı’nın torunu (!) oluyorlar.Neden ? Öyle işte…

Aslında bu kişiler yani “evlâd-ı fâtihan”, Osmanlı mülkünde birtakım reformlar yapmış olan Sultan 2. Mahmud’a “gavur padişah” diyenlerin torunudur.Çünkü genetik mirastan ötürü yobazlık seviyeleri birebir uyuşmaktadır.

İşte bu sözde Osmanlı torunlarının bir kısmı, soyca Türk olduğu hâlde Türk olmaktan imtina ettikleri için kendilerine ”Osmanlı torunu” demektedirler.

Bu yobaz taifesi, tam anlamıyla Türk olmayanlara verilebilecek en iyi misaldir.Tabii daha başka misaller de verilebilir.

Böyleleri, Türk’ten başka her şey olurlar.Çünkü bunlara Türklük ağır gelir.Bu tür kişilerin soylarına dikkat edilmesi icap eder.Çünkü bunlar ya gerçekten Türk değillerdir ya da bir grup akıl fukarasıdır.Her hâlükârda Türklükle pek bir alâkaları yoktur.

Türk olmak için en mühim unsur soydur fakat yalnızca soy da tam bir Türk olmaya yetmez.Türklük şuuru lâzımdır.Türk milletine faydalı olmak lâzımdır.Zarar yerine fayda veren Türk’e ihtiyacımız vardır.Çünkü meyve veren ağaç taşlansa da meyvesiz ağaçtan daha çok rağbet görür.

0 Yorum

Yorum Yap