Ana Sayfa Genel Caner KARA “TAYMA”

Caner KARA “TAYMA”

Yazar: Misafir Kullanıcı
0 Yorum 4130 Görüntülenme

Caner Kara, Kars Arpaçay doğumlu şair, yazar ve fikir adamıdır. 1983 yılında doğmuş, dört yaşında ailesiyle birlikte şuan yaşadığı yer olan Bursa’nın Osmangazi ilçesine göç etmiştir.

1997-2004 yılları arasında çeşitli milliyetçi yapılanmalara dahil olmuş, farklı farklı sıfatlarla bu yapılanmalarda yer almıştır. 2004 yılında Van Çaldıran Uzunpınar Hudut Karakolu’nda vatani görevini yerine getirmiştir.

Askerliği maddi olarak sona erdikten sonra 2005 yılının mayıs ayında tam bağımsız Türkçü bir teşkilat olan Kara Sancaklılar’ı kurmuştur. Kara Sancaklılar, Bursa sınırları içerisinde mahalli bir teşkilat iken 2009 yılında başka illerde bulunan Türkçü teşkilatları da içine alarak Genç Atsızlar adı ile hayatına devam etmiştir.

Caner Kara, 2009 yılının Ocak hayatında yayınlanmaya başlayan, on sayı yayınlanan Genç Atsızlar E Dergisi’nin ve 2011-2013 yılları arasında on sekiz sayı yayınlanan Kömen Dergisi’nin yayın hayatlarının sonuna kadar imtiyaz sahipliğini yapmıştır.

2013 yılında Atsız Bey’in en çok çıkardığı dergi olan Ötüken’in yeniden hayata dönmesini sağlamış, 2017 yılına kadar derginin imtiyaz sahibi olmuştur. 2014 yılında Türkçü Turancılar Derneği’ni kurmuş, 2016 yılında derneği feshetmiştir.

Çeşitli şiir ve makale kitapları mevcuttur. Yayınladığı ilk eseri “Türkçülük Nedir” isimli kitapçıktır. 2013 yılında yayınlanan bu kitapçık, Atsız Bey’in vefatından sonra değiştirilmeye çalışılan Türkçülük tanımını, gerçek ve doğru hatlarıyla ele almak adına basılmıştır.

Nisan 2015’te, yakında ikinci baskısı çıkacak olan “Kürşad’ın Sofrasında” isimli şiir kitabını yayınlamıştır. Şairin ilk şiir kitabı olmakla beraber, en çok kitaba adını veren şiiriyle ün salmış; bu şiirle Atsız Bey’in vasiyeti olan “Vaktiyle bir Atsız varmış derlerse ne hoş, anılmakla hangi ruh olmaz ki sarhoş” deyişine atıfta bulunmuştur.

Yine aynı yıl ikinci şiir kitabı olan, şairin edebi yeteneğini bir başka meşrepte görebildiğimiz “Sızı” kitabını yayınlamıştır. Aralık 2015 ve Şubat 2016’da ard arda “Kara Beçkem” ve “Karın Ağrısı” isimlerini taşıyan kitapçıklarını yayınlamıştır.

2017 yılında onuncusu düzenlenen Türkçüler Kurultayı’nda çıkardığı kitap olan “Sentez İhaneti’nde” Alparslan Türkeş, Türk İslam sentezi, Necip Fazıl ve dışında birçok konu ve kişi hakkında kaynaklı biçimde bilinmeyen, görülemeyen ayrıntılara değinmiş, birçok önemli gerçeği gün yüzüne çıkarmıştır. Kitap kitapçılarda ve benzer mecralarda satılmamasına rağmen sadece internet üzerinden çok kısa bir sürede ikinci baskısına ulaşmıştır.

2018 yılında üçüncü şiir kitabı olan “Kan Revan” yayınlanmıştır. Şiirlerinden bazıları Türkçü sanatçılar tarafından bestelenmiştir. Sözlerini kendisinin yazdığı, bestesi Mevlütcan Kaplan’a ait olan Vatan Marşı, sosyal medya ortamında yüz binlerce kez dinlenmiştir. Zeynel Karabulut, Batuhan Erkurt, Nadir Arslan Melih Uzun gibi amatör sanatçılar da şiirlerini başarılı biçimde bestelemiştir.

Caner Kara, 21. yüzyılda adının daha çok anılmasını sağladığı Nihal Atsız gibi radikal bir dava adamı, gerçek bir mefkureci, keskin kaleme sahip bir yazar, aynı zamanda muhteşem bir şairdir. Türkçülük davası adına verdiği mücadele, defalarca kez yargılanmasına sebep olmuştur. Ötüken Dergisi’ndeki görevini ve Türkçü Turancılar Derneği’ndeki başkanlığını bu davalar neticesinde sonlandırmak zorunda kalmıştır. Milletinin davasını güttüğü ülkede, güttüğü dava yüzünden devletin gözünde bir mülteciden daha az hakka sahiptir. Bekâr olmasına rağmen velayet alma yasağı vardır.

Davalar, tutuklanmalar, kavgalar geçirmiş ve geçirmeye hazır olan; bahsettiğim üzere gerçekten samimi bir dava adamıdır.

Şairliği birçok usta şaire taş çıkaran cinstendir. Basri Gocul’un Oğuzlama şiirindeki bir savaş narası olan “Tayma” kelimesi, kendisinin mahlasıdır. Şiirlerinin tamamına yakını hece ölçüsüyle yazılmıştır. Bunun dışında son kitabında aruz ölçüsüyle yazılmış şiiri de mevcuttur:

Od oluptu könlüme, közlerinin alazı.

Qıyamet qopsa belə yadımdan çıxabilir.

Baxıramsa, toxunmaz Sibirya’nın ayazı.

Güneş belə gözlerin dadınca baxabilmir.

Mədhine çatabilmir fəryadımın avazı.

Od oluptu könlümə gözlerinin alazı.

Şiirlerini, yazılarını ve kendisi hakkında gelişmeleri facebook sayfasından ya da canerkara.com.tr adresinden takip edebilirsiniz.

 

0 Yorum

Yorum Yap