Ana Sayfa Genel Atatürk Düşmanlığı

Atatürk Düşmanlığı

Yazar: Cezmi Giray
0 Yorum 914 Görüntülenme

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşında Türk milletine önderlik ederek işgalcileri yurdumuzdan atmış, denize dökmüş ve Türk milletinin tekrardan bağımsız olmasını sağlamıştır.

Türk milleti tarihte iki kez yok olma ve ezelden beri var olan bağımsızlığını kaybetme tehlikesiyle karşılaşmıştır.

Birinci tehlike, Gök Türkler devrinde olmuş ve bu tehlike Kür Şad’ın yaptığı ihtilâl sayesinde dolaylı olarak önlenmiştir.

İkinci tehlike, 1.Dünya Savaşını kaybeden Osmanlı Devletinde yabancı işgallerin başlaması, Osmanlı yönetiminin sindirilmesi ile olmuştur.Bu tehlike de Samsun’a çıkıp Kurtuluş Savaşını başlatan Mustafa Kemal Paşa sayesinde ortadan kalkmıştır.

Atatürk Türk milletini kurtardıktan sonra da yeni bir devlet kurulmuş, rejim değişmiştir.Atatürk yalnızca bunlarla sınırlı kalmayıp birçok ilerleme ve kalkınma hamlelerini başlatmış ve başarılı olmuştur.

Hepsi değilse bile Atatürk’e saygı ve sevgi göstermek için sadece Atatürk’ün Kurtuluş Savaşındaki rolü bile yeterlidir.

Nitekim, Atatürk, zamanındaki düşmanlarının bile saygısını kazanmış bir dünya lideridir.Seveni ve sayanı çoktur.Hakkında en çok kitap,makale, yazı vs. yazılan kişilerden birisidir.

İşin diğer tarafı, Atatürk hayatta olmamasına rağmen birçok düşmanın da sahibidir.

Asıl konumuz budur.

Atatürk’e düşmanlığın muhakkak bazı sebepleri vardır.Nerede bir Türklük, vatan, millet düşmanı varsa saldırmaya ondan başlamaktadır.

Atatürk bu düşman çevrelerce farklı bir şekilde nitelendiriliyor.Ve Atatürk’e düşman olan kişilerin düşmanlık sebepleri, kendi asılsız iddia ve saçmalamalarla somutlaştırılmaya çalışılıyor.

Atatürk kimine göre Mason, kimine göre din düşmanı, kimine göre Osmanlı Devletini yıkan bir vatan haini vs. olarak algılanmaktadır.

Bu iddialara da başka saçma ve asılsız iddialar kaynak gösterilmektedir.

Biz de Atatürk düşmanlarının asıl düşmanlık sebeplerini ortaya koymaya çalışacağız.

Atatürk’e Mason,Yahudi vs. diyen bir Atatürk düşmanı kesinlikle İslâmcıdır.Ona göre Atatürk, güya Yahudi olduğu için saltanat ve hilâfeti kaldırmıştır.

Acaba âlem-i İslâm, Osmanlı’daki hilâfet sayesinde bir birlik olmuş muydu? Saltanat, işgal altındaki Türk milletini kurtarmış mıydı? Atatürk, Yahudi veya Mason olsaydı Mason localarını kapatır mıydı?

Bu soruların cevabı olumsuz olacağı için bu iddialarla yapılan Atatürk düşmanlığının temelden sakat bir hâlde olduğu ortaya çıkar.

Atatürk’e İslâm düşmanı diyen birisi, Türkiye Cumhuriyetinin laik olması sebebiyle böyle der.Ona göre devlet ve din birlikte olmalı, şeriat uygulanmalıdır.

Halbuki Türkiye’de şeriat uygulansa ülkeden ilk kaçacak kişiler bunlardır.

Atatürk’e “Din hocalarını, âlimleri astı” diyenler ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Rıfat Börekçi’nin neden asılmamış olduğunu sorgulasın.Kurtuluş Savaşına katılan, halka Millî Mücadeleye katılması için vaaz veren, işgal altındayken dinî ibadet yapmanın olmayacağını söylediği için olabilir mi?

Aslında bu misaller aklı başında bir insana yeter de artar.Atatürk düşmanlarının bütün asılsız mantık dışı iddialarına cevap vermek mümkündür.Ama bu tür iddiaların, Atatürk düşmanlığının ardı arkası gelmez.

Atatürk’e düşman olanların düşmanlık ve kin sebepleri aslında bunlar değildir.

Atatürk’e düşman olmanın sebebi birkaç tanedir.Genel olarak böyledir.

Atatürk’e düşman olan birisi Türk ise, aklında zoru vardır.Bilgi fukarasıdır.Cehalet timsalidir.

Atatürk’e düşman olan birisi İslâmcı ise, o zaten yolunu seçmiştir.Gitsin tarihte hiç birleşmemiş olan, şimdi yaklaşık 1.5 milyar olan İslâm âlemini birleştirsin.Biz kendi milletimizle alâkadar oluyoruz.

Atatürk’e düşman olan birisi “Milliyetçiyim” diyorsa milliyetçi değildir.En şaşılacak Atatürk düşmanlığı sebebi de budur.

Atatürk’e düşman olan birisi komünist ise, Atatürk’ün vaktiyle komünistlerin başını ezdiği içindir.Milliyetçi bir devlet olan Atatürk Türkiye’sini ortadan kaldıramadıkları içindir.

Atatürk’e düşman olan birisi Türk değilse haklıdır.Düşmana düşmanlık ettiği için kızılmaz.

Sözgelimi, bu düşmanlık sebeplerinin hepsi temelde hemen hemen aynıdır.Ortak nokta çoktur.Saymakla bitmez.

Atatürk’e düşman olan birisi dolaylı olarak Türklüğe de düşmandır.Türklüğe düşman olan birisi de bizce vatan hainidir.

Türk vatanında Türk düşmanlığı yapmak vatana ihanettir.

Atatürk’ü sevmemek belki anlayışla karşılanabilir, bunun için kimse kimseyi zorlayamaz.Fakat Atatürk’e düşman olmak kesinlikle hoş görülemeyecek bir durumdur.Altında mutlaka başka bir sebep, bir sinsilik vardır.

Netice olarak Atatürk’ü eleştirmek ayrı, sevmemek ayrı, düşman olmak apayrıdır.

Atatürk’ü sevip saydığımız ve ululadığımız için Atatürkçü falan değiliz.Türkçüyüz.

Başbuğ Atatürk’e düşman olana biz de düşmanız.

0 Yorum

Yorum Yap