Ana Sayfa Bilim-Teknik Atak Helikopteri İnceleme

Atak Helikopteri İnceleme

Yazar: Gökçe Eken
0 Yorum 497 Görüntülenme

T129 ATAK ve Özellikleri

İsim: T-129 ATAK

Yapımcı Şirket: TUSAŞ, Augusta Westland

Kullanım Alanı: Hafif Taarruz

Uzunluk/Yükseklik/Genişlik (m): 14.54/3.40/3.49

Azami Kalkış Ağırlığı: 5065 kg

Yakıt Tankı: 950 Litre

Mürettebat: 2 Pilot

Azami Seyir Hızı: 152 knot (280 km/s civarı)

Görev Tavanı/Menzil : 4572 m/537 km

Havada Kalma Süresi: 3 Saat

Motor: LHTEC T800

İlk Uçuş Tarihi: 2009

 

ATAK, Türk menşeili hafif taarruz helikopteri, TUSAŞ-TAİ ve Augusta Westland (İtalya) ortak ürünüdür. Bununla beraber, Augusta Westland elinde hak bulundurmamaktadır.

Milli mi?

ATAK, %100 milli değil. Tasarım olarak Augusta Westland’in A129’undan esinlenmedir ve motoru LHTEC T-800 Amerika-İngiltere ortak yapımdır. Motor hakları ABD’ye aittir. Yakın geçmişte ATAKlar’ın Pakistan’a ihracında sorun çıkmasının ana nedeni budur. Bunlarla birlikte, uluslararası alanda Türk yapımı olarak boy göstermesini ve neredeyse hiçbir ülkenin %100 yerli harp ürünü yapmadığını göz önünde bulundurursak, ATAK bizler için önemli bir gelişmedir.

Ayrıca, sınıfının en iyisidir.

Özellikleri:

  • Tandem Kokpit: Tandem tarzı kokpitte pilotlar arka arkaya oturuyor ve kokpit görerek uçmaya çok uygun şekilde tasarlanmış.
  • AselFLIR-300T: Bu görüntüleme sistemi 360° dönebilmekte, 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit edebilmekte ve 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri teşhis edebilmektedir.
  • AVCI: AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi, helikopterin baş kısmındaki topun, pilot hangi yöne bakarsa o yöne döndürülmesini sağlıyor. Yüksek takip hassasiyetine sahip. Çoğu ATAK pilotu, helikopterin en sevdikleri özelliğinin bu olduğunu söylüyor!

Silahları:

76 taneye kadar güdümsüz roket,

500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top,

Çok amaçlı görevler için 8 adet UMTAS anti tank füzesi,

16 adet CİRİT lazer güdümlü füze (HÜRKUŞ da kullanıyor.)

8 adet Stinger Hava-Hava füzesi

 

ATAK programı kapsamında Türk Kara Kuvvetleri’ne 59’u kesin 32’si opsiyonel toplam 91 adet; İçişleri Bakanlığı’na 9 adet, toplamda 100 adet ATAK teslim edilecek.

 

Ek bilgi verelim: ATAK’ın manevra kabiliyeti çok yüksek. Eurasia Airshowda takla attığı ve çeşitli manevralar yaptığı anları havacılık sayfalarında bulup izleyebilirsiniz.

 

0 Yorum

Yorum Yap