atak

Atak Helikopteri İnceleme

T129 ATAK ve Özellikleri

İsim: T-129 ATAK

Yapımcı Şirket: TUSAŞ, Augusta Westland

Kullanım Alanı: Hafif Taarruz

Uzunluk/Yükseklik/Genişlik (m): 14.54/3.40/3.49

Azami Kalkış Ağırlığı: 5065 kg

Yakıt Tankı: 950 Litre

Mürettebat: 2 Pilot

Azami Seyir Hızı: 152 knot (280 km/s civarı)

Görev Tavanı/Menzil : 4572 m/537 km

Havada Kalma Süresi: 3 Saat

Motor: LHTEC T800

İlk Uçuş Tarihi: 2009

 

ATAK, Türk menşeili hafif taarruz helikopteri, TUSAŞ-TAİ ve Augusta Westland (İtalya) ortak ürünüdür. Bununla beraber, Augusta Westland elinde hak bulundurmamaktadır.

Milli mi?

ATAK, %100 milli değil. Tasarım olarak Augusta Westland’in A129’undan esinlenmedir ve motoru LHTEC T-800 Amerika-İngiltere ortak yapımdır. Motor hakları ABD’ye aittir. Yakın geçmişte ATAKlar’ın Pakistan’a ihracında sorun çıkmasının ana nedeni budur. Bunlarla birlikte, uluslararası alanda Türk yapımı olarak boy göstermesini ve neredeyse hiçbir ülkenin %100 yerli harp ürünü yapmadığını göz önünde bulundurursak, ATAK bizler için önemli bir gelişmedir.

Ayrıca, sınıfının en iyisidir.

Özellikleri:

  • Tandem Kokpit: Tandem tarzı kokpitte pilotlar arka arkaya oturuyor ve kokpit görerek uçmaya çok uygun şekilde tasarlanmış.
  • AselFLIR-300T: Bu görüntüleme sistemi 360° dönebilmekte, 20 km’ye kadar mesafedeki hedefleri tespit edebilmekte ve 10 km’ye kadar mesafedeki hedefleri teşhis edebilmektedir.
  • AVCI: AVCI Kaska Entegre Kumanda Sistemi, helikopterin baş kısmındaki topun, pilot hangi yöne bakarsa o yöne döndürülmesini sağlıyor. Yüksek takip hassasiyetine sahip. Çoğu ATAK pilotu, helikopterin en sevdikleri özelliğinin bu olduğunu söylüyor!

Silahları:

76 taneye kadar güdümsüz roket,

500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top,

Çok amaçlı görevler için 8 adet UMTAS anti tank füzesi,

16 adet CİRİT lazer güdümlü füze (HÜRKUŞ da kullanıyor.)

8 adet Stinger Hava-Hava füzesi

 

ATAK programı kapsamında Türk Kara Kuvvetleri’ne 59’u kesin 32’si opsiyonel toplam 91 adet; İçişleri Bakanlığı’na 9 adet, toplamda 100 adet ATAK teslim edilecek.

 

Ek bilgi verelim: ATAK’ın manevra kabiliyeti çok yüksek. Eurasia Airshowda takla attığı ve çeşitli manevralar yaptığı anları havacılık sayfalarında bulup izleyebilirsiniz.

 

Gökçe Eken son yazıları (Hepsini Gör)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.