Ana Sayfa Genel Olmayan Eğitim Sistemi

Olmayan Eğitim Sistemi

Yazar: Calapoğlu
0 Yorum 289 Görüntülenme

Ülkemizde bir günde çok şey değişebiliyor. Bunlardan biri de olmayan eğitim sistemimizdir. Bu vatanın evlatlarını daha bilgisiz, daha cahil nasıl yapabiliriz düşüncesiyle çalışan bir eğitim bakanlığımız var. Aslında çalıştıklarını söylemek yanlış olur. Onlar sadece akıllarına geleni, kafasına esenleri hatta rüyasında görüp ertesi sabah uygulamaya koyan veya kaldıran insanlardan oluşan bir topluluktur.

Bir komedi filminde bile olmayan olaylar bizim ülkemizde oluyor ne yazık ki. Geçtiğimiz yıllarda defalarca kez eğitimimizde yeni uygulamalar getirildi ve ardından kaldırıldı. Öğrencileri bir deneme tahtası olarak kullanarak deneme yanılma yoluyla sistem deneyen devlet büyüklerimiz var. LGS, OKS, SBS ve TEOG sınavları son 15 yılda değişen ortaöğretimden liseye geçiş sınavlarıdır. TEOG sınavına ilk giren öğrenciler daha liseden ilk mezunlarını bile veremeden bu sınav kaldırılmıştır. Böyle bir olayın zaten Türkiye dışında başka bir yerde olması beklenilemezdi. Geçtiğimiz günlerde üniversiteye geçecek olanlar içinde LYS ve YGS sınavlarının kalktığı açıklanmıştı. Kısacası isteyen istediği şekilde istediğini yapabiliyor. Devletin başındaki sözde liderlerin ”getirdim”, ”kaldırdım” sözleri ile her an her şey değişebiliyor. Bu komik ve acınası durumda öğrenciler haklı olarak ne yapacağını bilmiyor.

Dünyada başta Avrupa devletleri olmak üzere devletler, her ilerleyen gün her konuda çok ilerlemekte. Biz ise eğitimde bile henüz kalıcı bir sistem yakalamış değiliz. Bununla kalmayıp eski sistemleri getirme isteği içerisinde olan yöneticilerimiz var. Herkes ilerlerken bizim aklımızın eskiye doğru çalışması gelecek için hiçbir ışığın olmadığının göstergesidir.

Ben bir Türk evladı olarak geleceğimize umutla bakmayı çok isterim ancak daha işin başında sorunlar var. Herkes bir eğitim görecek ve ondan sonra vatanına, milletine hizmet edecek. Çok yazık ki göreceğimiz eğitimin ne olduğu bile belli değil. Açıkçası bu işin sonunu iyi görmüyorum inşallah ben yanılırım da güzel şeyler görürürüz.

-CALAPOĞLU

0 Yorum

Yorum Yap