aşıkveyselveziyagökalp

Ziya Gökalp ve Aşık Veysel Şatıroğlu

Bizim günümüz siyasetiyle kaybedecek vaktimiz yok. O yüzden fikirlerimizi beyan etmek için açıp, fikirlerimizi daha fazla kişiye aktarmak amacını güttüğümüz bu sitede günün siyasi gelişmelerinden bahsetmeyecek ve onları değerlendirmeyeceğiz.

Türkçülüğün fikir babası, ebedi başbuğ Atatürk’ün de fikrimin babası diye hitap ettiği merhum Ziya Gökalp Beğ’in vefatının 93.yıl dönümünde onu saygıyla fikirlerini ise minnetle anıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş manifestosu olarak bilinen Türkçülüğün Esasları kitabını yazan, sosyoloji çalışmalarıyla da bilinen Türkçülüğün fikir babası Ziya Gökalp’i anmak günümüz Türkçüleri için son derece önemlidir.

Bizler günümüz siyasi oyunlarından değil köklü geçmişimizdeki aydınlardan kuvvet alıyoruz. Hiç şüphe yok ki Ziya Gökalp’de bu uğurda bizlere güç vermektedir. Fikirleri bizlere ulaşmasaydı bile o başbuğ Atatürk’ün fikirlerinin babası olması nedeniyle bile son derece önem arz edecekti.

Vefatının üzerinden koskoca 93. yıl geçtikten sonra eserlerini hala Genç Türkçüler hevesle okumaktadır. Geçmişten güç alıp geleceğe hızla yürünmesi gerektiğini öğrenen Türkçüler, doğal olarak Türkçülüğün sistemleştirme işlemine öncülük edenleri bilecek onları rahmetle anacaktır.

Bizler bu kapsamda Ziya Gökalp Bey’i rahmetle anıyoruz. Yaptıklarını, söylediklerini okuyor günümüz şartlarına göre değerlendiriyoruz. Ayrıca başbuğ Atatürk’e fikir babalığı ettiği için de minnetle yad ediyoruz.

Toplumumuzun bir diğer değeri olan aşıkların saygıyla yad ettiği Aşık Veysel Şatıroğlu’nun doğum gününün 123.yıl dönümü vesilesiyle de onu da rahmet ve minnetle anıyoruz.

Toplumumuzun önemli değerlerini bazen ölüm yıl dönümleri vasıtasıyla, bazen doğum yıl dönümleri vasıtasıyla anmayı kendimize görev olarak biliyor bundan şeref duyuyoruz.

Aşık Veysel, aşıklık sanatının hakkını fazlasıyla teslim etmiş, sazıyla yüreğimize dokunmuş büyük bir aşıklık üstadıdır. Yeni nesil denilen kesime mensup bir genç olarak, yeni nesil olarak adlandırılan kesimde Aşık Veysel’in bilinmemesi bizim için çok acıdır. Ancak onu bilme şerefine erişmiş kişiler olarak onu anlatmalı daha fazla kişiler tarafından bilinmesini sağlamalıyız.

Çünkü o bir toplumun köklerini oluşturan kültür dokusuna fazlasıyla katkıda bulunmuştur. Biz o kökler üzerinde yaşayan insanlar olarak o köklere katkıda bulunan herkesi saygıyla yad ederiz.

Yaşadığı talihsiz hastalıktan sonra sazını eline alan ve toprak olasıya kadar da elinden bırakmayan Aşık Veysel, milyonlarca kişinin gönlüne hitap etmiştir. Çağında fazla bilinmemekteydi, ancak teknoloji çağı onu milyonlara öğretti. Onu milyonlara,onun sözünü sazını milyonlara ulaştırdı. Onun yüreğinden çıkan sözler bizim yüreğimize dokundu. Söylediği sözler gönlümüzü okşadı.

O yüzden ona teşekkür borçluyuz ve bu anlamlı günde onu sevgi ve minnetle anıyoruz.
Yazımızı bitirirken bu iki değerli insandan birer parça ile yazıyı bitirmek istiyoruz.

“Anlatamam derdimi dertsiz insana
Dert çekmeyen dert kıymetini bilemez”
Aşık Veysel

“Türk’üm bu ad her unvandan üstündür”

Ziya  Gökalp

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.