Malazgirt

Zaferler Tarihi

Yüce Türk ırkının zaferler tarihinin içinde bir zaferin daha yıl dönümünün sevincini yaşıyoruz. Yıl dönümü vesilesiyle zaferimizi tekrar kutlamak, anmak şehitlerimize rahmet, mücadele eden atalarıma saygı göstermeyi uygun buluyoruz.

Zaferler tarihimiz içinde büyük önem arz eden bazı tarihi değişiklikler var. 26 Ağustos Malazgirt zaferi de hiç şüphesiz bu büyük önem arz eden zaferlerden birisidir. Yurt edinme amacıyla, bir önceki yurdumuzdan çıkıp son defa Anadolu topraklarına gelmemiz. Tarihimiz, kimliğimiz, kültürümüz gibi bir çok önemli unsuru etkiledi.

Anadolu’ya son defa geldiğimiz diyorum çünkü kalıntılar, mağara buluntuları Malazgirt Zaferinden önce Anadolu’da bir varlığa işaret ediyor. Bu konuda çalışan tarihçilerimizin de görüşü bu şekilde. Adını rahmet andığımız Servet Somuncuoğlu ise bu görüşün yılmaz savunucularındandı.

Malazgirt Zaferinden sonra daha önce geldiğimiz bu topraklara iyice yerleştik. Nice savaşlar, nice kanlar döktük. Bir büyük imparatorluk kurduk. Sonra, önce ırkımıza sonra imparatorluğumuza sonra da topraklarımıza kast olunmak suretiyle işgale uğradık. Sultan Alparslan’ın adlığı bu topraklar işgal edilmiş, yabancıların tecavüzüne uğramıştı.

Bu işgale Sultan Alparslan gibi başbuğ hasletiyle dur diyen bir Mustafa Kemal çıktı.

26 Ağustos tarihi Başkomutanlık meydan muharebesinin kazanmasına ve aynı zamanda Büyük Taaruz’un başlamasına tesadüf eder. Meydan Muharebesi Atatürk’ün başkomutan olmasından dolayı Başkomutanlık meydan muharebesi olarak anılır. Aynı zamanda Sultan Alparslan ile iyice yurt edindiğimiz bu topraklarda yabancı pis elleri söküp atmak için son hücum başlamış bulunmaktadır.Son hucum yani Büyük Taaruz başlamış bulunmaktaydı.

Yurt sıkıntısı ve kaybolma tehlikesi çektiğimiz zamanlarda Başbuğ Sultan Alparslan önderliğinde Anadoluyu yurt edindiğimiz sıkıntılarımızı bir nevi dindirdiğimiz zafer kutlu olsun!

Yurdumuza yapılan işgale karşı sert bir tokat vurduğumuz Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi kutlu olsun! Başbuğ Mustafa Kemal önderliğinde Anadoludaki tüm pis elleri söküp attığımız Büyük Taaruz kutlu olsun!

Saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna,
Tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna.

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.