Turan Otağı 2 Yaşında!

Turan Otağı iki yıl önce, iki kişi tarafından tam da bugün kuruldu. Başlangıç olarak forum sitesi olarak kurulan Turan Otağı, yaklaşık iki ay boyunca forum olarak kaldı.

Forum sitesi kurmamızdaki amaç, insanların birbiriyle tanışması, tartışması ve bilgilerini birbirine aktarmasıydı. Biz de bu forum sistemi içerisinde Türkçülük fikrinde olan kişilerle tanışmayı hedefleyip, güzel bir kazanç olur diye  düşünmüştük.

Forum sitesinin teknik yönleriyle uğraşırken ve teknik tarafıyla ilgili kısımları düşünürken yaklaşık iki ay zaman geçti. Türk Eğitim Sistemi’nin getirmiş olduğu tartışma anlayışı normal tartışma anlayışından çok uzaklaştı. Birbirine saygısı olmayan toplumlarda insanların birbiri ile tartışmasına olanak sunmak sadece adam öldürmeye teşebbüs cinsinden bir hareket olurdu.

O yüzden hedefimizi insanların tartışması ve tanışmasından çevirerek aynı fikri taşıdığımız kişilerle tanışma ve öğretmeye döndürdük.

Forum sitesinin çok fazla duyulmaya ihtiyacı olması, foruma gelen kişileri forumda tutmak, sistemin arayüzünü kullanıcıya beğendirmek vs. gibi kriterleri değerlendirdik. Aklımızda da yeni bir fikir olması dolayısıyla da forum işine son verdik.

Önce güncel olaylar hakkında ne düşündüğümüzü sonra  bildiklerimizi paylaşabileceğimiz bir yazı paylaşım sitesi kurmaya karar verdik. Sadece iki kişiydik. İlk bu işe başladığımızda da hiç bir okunma düşüncesi taşımıyorduk. Sadece rahatlamak ve belirtmek için yazı yazıyorduk. Çünkü ilk başta belirli konular hakkında görüşlerimizi paylaşıyorduk. Bu görüşlerimizin de başkaları tarafından okunmasıyla, okuyan kişilerle tanışmayı hedeflemiştik.

Forum sistemine girmemizi sağlayan bir etken de karşılıklı görüş alış-verişiydi. Bu yeni denediğimiz sistemde de bu düşüncemizi değiştirmedik. Tartışarak en doğruya ulaşabileceğimiz düşüncesini taşıyorduk. Bu yüzden başkalarının da görüşü bizim için önemliydi, hala daha öyle.

Çeşitli sosyal medyada da görüşlerini paylaşan arkadaşlarımızın olduğunu biliyorduk. Bu kişilerden belki imkanı ve bilgisi olanlar olsa onlar da site kurmayı ister diye düşünmüştük. Biz imkanımız ve bilgimiz olduğundan bu sistemi gerçekleştirdik. Bizim gibi düşünen başka kişilere de ulaşırsak onları da sistemimize dahil etmek istedik.

Bu düşüncelerle yola çıktık. Bu yola çıkarken hiç bir kazanç elde etmeyi düşünmedik. Sadece kazanmak istediğimiz şey Türklüğün yararına herhangi bir şeydi. Kişisel olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırdık.

Birileriyle tanışma, tartışma amacıyla zamanla ekibimizi büyütme kararımızı gerçekleştirdik. İki yılın sonunda aramıza katılanlar ve sonra ayrılanlar oldu. Misafir olarak yazı yazan arkadaşlarımız oldu. En önemlisi sıkı bir şekilde çalışabilecek bir ekip oluştu.

İlk bir yıl gayet zorluydu. Teknik kısım ile ilgili sürekli problemler hatta saatlerce uğraşılan problemler oluşuyordu. Yeni yeni tecrübeler ediniyorduk. Ancak yapılan her hamle sağlam yapıldığından sistem güçlü bir şekilde oturuyordu. Bir yılın sonunda teknik bir sistem hatası sonucu üç ay zorunlu olarak sitemiz etkin değildi. Ancak ne yıldık ne pes ettik. Sadece zamanın gelmesini bekledik. O sayılı gün çabucak geçti ve şuan Turan Otağı ikinci yaşını tamamlıyor. İki yıl gibi bir sürede, iki ay forum sistemi, üç ay zorunlu etkin olmamayı göze alırsak çok kısa zamandır aktif olduğumuz fark edilecektir.

Güncel olaylarla ilgili sitemiz üzerinden yazılar yayınladıkça mevcut bir şeyi fark ettik. Bu yorumların fazla bir etkisi olmuyordu. Çünkü eğitim olmayan yerlerde tartışma,yorumlama gibi şeyler çöl ülkelerinde suyun çokluğundan bahsetmek gibi bir şeydi. Hatta daha çok ayrıştırdığı, kavgaya sürüklediği için güncel olaylar ile ilgili yazıları azaltma kararı aldık.

Artık eksik olan şeyi yapmanın daha yararlı olacağını ve daha somut etkiler yaratacağını düşündük. Bu eksik olan şey nedir ?

Doğru Bilgi. Sadece bilgi değil, aynı zamanda o bilginin doğru olmasına ihtiyaç vardı.

Bu düşünceyle kuruluş amacımızda da bulunan eğitme,öğretme,bilgilendirme eylemine daha fazla önem vermeye başladık. Çünkü sosyal medya fazlasıyla bilgi kirliliği yaratıyor ve çok yalan yanlış bilgiler üretmeye olanak sağlıyordu.

Yanlış bilgi olan alanlarda kaynaklarıyla doğru bilgiyi paylaşmak o yanlışı yıkmaya yeter derecede faydalı bir işti. Ama sadece de hakkında yanlış söylemler bulunan konuları yazmak eksik olurdu. Ferdi olduğumuz Türk Milletinin hangi konularda bilgilenmesi yararlı ise o konularda yazı üretmeye başladık.

Ve düşündüğümüz şöyle de bir şey vardı. İnsanlar Google arama motorunda hangi konuları aratıyor, hangi konuları aratabilir düşüncesiyle bu yöndeki konuları da sitemize dahil etmeye başladık.

İki yılın sonunda aldığımız sonuç; iki yüzün üzerinde yazı ve elli beş bin kişiye ulaşma oldu. Bu başarımızın neticesinde  sitemiz fazlasıyla çok sayıda saldırıya maruz kaldı. Bir çocuk hevesiyle yıldırmak, yıpratmak ve zarar verme amacı güdenlerin hepsi yaptıklarının işe yaramadığını anladılar. Bu saatten sonra da saldıranların anlayacağı tek şey yine aynı olacaktır.

Yolun bu noktasında yola çıkarken hedeflediğimiz durumları başarmanın ve onları daha da büyütmenin gururunu yaşıyoruz. Bundan sonra da yolumuza devam ederken hedeflerimizi göz ardı etmeyeceğiz. Turan Otağı okuyucularına sunacağımız yüzlerce yazıda her zaman doğru bilgi vermeyi, Türk Ülküsü’nün özünü aktarmayı asla aksatmayacağız.

Ben bugün bu yazıyı arkadaşlarım adına tek ses olarak yazdım. Hepsinin fazlasıyla emeği var. Yazar arkadaşlarımızdan, teknik işlere kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Bugünden sonra daha fazla kişiye, daha fazla yazı ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz. Daha fazla kişi için araştırma yaparken sitemizin vazgeçilmez olmasını sağlayacağız.

Her zaman bilincinde olduğumuz bir şey var ki, o da; her şey ama her şey sadece Türklük için.

Daha fazla Türk’e, daha fazla doğru ve gerekli bilgi ulaştıracağımıza yüce Türk milleti önünde söz veririz.

Tanrı Türk’ü Korusun!

Turan Otağı adına İbrahim ÇAPAR

 

 

 

İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR

Türkçü-Turancı. Çeşitli mühendislik ve bilim alanlarında Türk uğruna savaşmayı hedeflemiş bir Genç Atsız.
İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR Son Yazıları (Hepsi)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.