Ana Sayfa Genel Terör İle Nasıl Mücadele Ediliyor?

Terör İle Nasıl Mücadele Ediliyor?

Yazar: Timuçin Demir
2 Yorumlar 42 Görüntülenme

Yıllardır bitmeyen terörün nedenini herkes merak etmiştir. Neden bitmiyor bu terör? Bu terörle nasıl mücadele ediliyor gibi sorular çoğu bilinçli kişinin aklında oluşan sorulardır. Çünkü ortada bir sorun var bir de mücadele var. Ancak mücadeleye rağmen sorun bitmiyor.

Herkes kendince terörle nasıl mücadele edileceğini yıllardır beyan ediyor. Bu konu o kadar uzadı ki artık bunun düşüncesi halkın normal sohbet konusu haline geldi mi. Mantıklı mı? Değil tabii ki. Ancak yurdun dört bir yanından Türk evlatları şehit oluyor. Ateş her yeri yakıyor. Üstelik bir kişi şehit olduğunda sadece o aile değil, koca bir ulus üzüntüyü hissediyor. Böyle olunca terörün çözümü normal sohbetlere girmiş oldu.

Bunca yıldır yoğun askeri bir mücadele olduğu halde bu terör bitmiyor. Hatta bazen bitme noktasına geliyor bazen garip olarak artış gösteriyor. Ama neden tamamen bitmiyor?

Bunu kısa bir mecaz ile anlatmak mümkün.

Bugün (19 Ağustos 2016) Samsunda Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Adem Akpınar adlı şahıs 70 kilogram uyuşturucu ile yakalandı. Eğer yakalanmasaydı Samsun’da uyuşturucu asla bitmeyecekti. Türkiye’de ki terör konusu da böyledir. Terörün kaynağı kurutulmalıdır. Terörü ayakta tutucu unsurlar sınır dışından geliyorsa, sınır güvenliği sağlanmalıdır. Devamında bu unsurlar yurt içinden geliyorsa, yurt içinde bölge asayişi sağlanmalıdır. Kaynağı kesin olarak kurutulmadan başka hamleler sonuç vermeyecektir. O yüzden kaynak nedir ve nereden sağlanır soruları ciddi ve detaylı cevaplara muhtaçtır.

Şehit vermemiz çok üzücü bir durum. Ülke olarak şehide karşı gittikçe hassasiyetimizi kaybetmemiz çok daha üzücü bir durum. Bu konunun sosyal medyada prim konusu olması, ciddiye alınmaması, ciddiye alınmadığı gibi tiye alınması çok vahim bir durumdur.

Ancak buna karşın yine de ne yapabileceğini düşünenler mutlaka vardır. İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki düşünceniz ile davranışın birbiri ile uyması gerekir. Düşündüğünüz düşünce, davranışla bağdaşmadığı sürece bir samimiyetten bahsedilemez. Herhangi bir değişiklik veya yenilik yapmak istiyorsanız davranışlarınız da bu düşüncenize göre olmalıdır.

Zaman çok değerlidir. Günün çok büyük bir kısmını televizyon karşısında geçiren kişi kendini geliştirmeye fırsat bulamaz. Kendisini geliştirmeyen, zihnini eğitmeyen kişi herhangi bir faydada bulunamaz. Faydada bulunmadığı gibi zarara sebep olur. Televizyonda moda programları, izdivaç programları, aşk dizileri izleyerek bu ülke adına iyi bir şeyler yapılamaz. İyi ve yararlı bir şey yapmak, bilgi öğrenmekten geçer.

Televizyona harcanılan en az iki üç saati çöpe atmak yerine yararlı bilgiler edinilmeye çalışılmalıdır. Bu bilgilerin ışında bilinçlenmek kişiyi daha bilinçli ve sorumlu bir birey haline getirecektir. Bilgi öğrenmek için okuyacak çok eser var, bilgilenecek çok şey varken vakit niye boş yere harcanır? Maalesef ki bilgisizlik ile sadece belirli anlarda aklına düşünce gelmesi ile hiçbir şey yapılamaz.

Atalarımızın neler yaptığını öğrendikçe biz yeni şeyler yapmak için kendimizde güç bulacağız. Bu konu çok önemlidir.

Atatürk bu konuda şöyle diyor;

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Bilinçlenmek, okumak, bilgilenmek tercih olduğu gibi bunun aksini gerçekleştirmekte bir tercihtir. Ülkenin ileriye gidememesi, kötü olayların uzun süre kalması okumama, bilgilenmeme, bilinçlenmeme gibi tercihlerden kaynaklanır. Böylece bu olayların devam etmesinde sizin de payınız olur. Terör için de böyledir. Bir milletin mensupları bilgisiz, bilinçsiz kalıyorlarsa, okumaktan da uzaklarsa o kişilerinde terörün sürmesinde payları vardır demektir.

Bu katlanılacak bir his ve sorumluluk değildir. 21.yy da çok büyük gelişmeler olurken Türk milleti iptidai bir terör sorunuyla uğraşmamalıdır. Artık terör diye bir sorun olmamalıdır. Terör kökten ve toptan çözülmelidir. Bunun için bütün bir milletin ortak ve sağduyulu şekilde okumaya ve öğrenmeye dayalı hareket etmesi gerekmektedir.

2 Yorumlar

2 Yorumlar

Karakeçili 19 Ağustos 2016 - 20:04

Makale üzerinde aldığım en net mesaj “yetkilerini kötüye kullananlar bu sorunların baş sebebidir.Bunlar ülkemizden silinmelidir ”

Eline sağlık kanım.

Timuçin Demir 19 Ağustos 2016 - 20:20

Var ol Kanım.

Yorum Yap