Teknolojideki-Yerimiz

Teknolojideki Yerimiz

Teknolojiyi bu kadar önemli kılan şey gelişen dünyadır. Gelişen dünya, gelişmekle kalmıyor diğer alanları da beraberinde geliştiriyor.

Teknoloji dedik mi çok geniş bir kavram. Türk Dil Kurumu teknoloji için iki tanım yapmış. Biz bize yakın olanı ele alalım.

“İnsanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin bilgilerin tümü.”

Bu anlam daha  çok yakın olduğu için bunu kullanalım.

Bu konu diğer konular gibi bilgisi olmayıp, fikri olan insanların bir şeyler söyleyebileceği bir konu. O yüzden bu konuyu biraz açmak istiyorum ve dolayısıyla bazı noktalara da değinmek gerek.

Önce teknolojide çok geride olduğumuzu ağzına lak lak edip hiç bir işe yaramayan faydası olmayan nesnelere cevap verelim.

Bizim teknolojimizi bu kadar geride gösterilmesine sebep olan tek şey, uzay teknolojisidir.

Uzay teknolojisi olarak evet hiç bir şekilde gelişme alamadığımız doğru. Ama bunu hayatın tüm önemi, tanrının insanı uzayı keşfetsin diye göndermiş gibi yansıtmanın bir anlamı yok.

Uzay teknolojisinde geri kalmamızın nedeni diğer ulusların sömürgeci yapısından kaynaklıdır. Dünyada sömürecek yer kavgalarını bitirip acaba uzayda ne buluruz umuduyla 1940’lardan beri uzayda faaliyet gösteriyorlar. Evet yılı bilerek yazdım. İlk uzay teknolojisinin gelişme gösterdiği yıllar tam olarak söylediğim yıllara denk geliyor.

Saldırı, savunma ve milli sanayide yeterince gelişirsek belki o zaman bir parça anlamı olur.

Yoksa ülkesinde bulunan toryum maddesini kullanamayan, bu maddeyi işleyecek bilim adamlarını koruyamayan devlet, uzay madenciliğine atılım gösterirse komiklik olur.

Her şeyin ana unsuru olan milliyet kavramı sanayide de, teknolojide de geçerlidir. Milli sanayisi olmayan ülke teknolojide kesinlikle gelişemez.

En ufak devre elemanlarını üretmekten bihaber olan bir ülkeyiz. Nasıl gelişeceğiz ?.

Vestel fabrikasının yaptığı yöntemle teknoloji gelişmez. Tüm malzemeleri dışarıdan getir bas burada logoyu. Sonra milli üretimimiz var.Yesinler üretimini!

Teknolojinin gelişmesi hiç uzakta değildir. Gelişmeye başladığında ise de uzun yıllar sürecek bir olay da değildir.

Teknolojinin gelişme programı ancak böyle olmalıdır:

Bu işe en ufak devre elemanlarından başlayarak büyüteceğiz.

Direnci, kondansatörü, diyotu, ledi kendimiz üreteceğiz. Milli üretim başlayınca gelişmeler birbirini getirmek zorunda olacak.

Sonra Türk üretim mikrodenetleyiciler geliştireceğiz. Programlamayı en ufak çocuk bile bilecek.

Sanayilerimizde kullanılan makineler var ya, baskı(press) makineleri, CNC makineleri, tornalar, frezeler. İşte onların hepsini Türk malı yapacağız. Fabrikaların bunları kullanması için maliyetini uygun tutacağız. Elektronikte yaygınlaşan milli üretim, elektriğe de yansıyacak.

Bu basit olayları yapamazsak, teknolojik anlamda hiç bir gelişme beklemeyin. Yerli malı telefon diye gösterdikleri telefonların içindeki tüm malzemeler dışarıdan ithal. Onun çerçevesini yerli olarak tasarlasan ne olacak ?

Bu gelişmeler iki yılda olacak gelişmeler. Bundan sonra isteyen istediği kadar yerli telefon, tablet, bilgisayar yapsın.

Ancak dışarıdan aldığı malzemeler ile yaptığı mala kimse yerli üretim demesin.

Türkiye de yerli üretim şuan %13 civarlarında. O da  ASELSAN, Makine Kimya Endüstrisi gibi kuruluşlar sağ olsun. Bazıları şehadeti göze alarak yapıyor bu gelişmeleri. Herkes o mühendisler kadar mert olsa yeter aslında.

Teknolojik duruma değindikten sonra halkın cahil bir kısmı arasında dönen bor muhabbetine de değinelim.

2023’e kadar kullanamadığınız bor maddesi var ya, hani dilinizden düşmeyen 2023 masalı.

Bak ben size söyleyeyim, siz araştırmakta zorlanmayın.

Altay tankının zırhı bor alaşımından yapıldı. Bor karbür’den yani. O kullanamadığınız bor’dan cesur mühendisler tanka zırh yapıyor. Motoru da yerli üretim olacak.
altay ile ilgili görsel sonucu

Cesur mert mühendislerin girişimlerini, o yol yapanlara yüklüyorsunuz ya, zekanıza hayran kalıyorum.

Bor bor dediğiniz kadar toryum deseniz. Toryum ile ülkeyi  diğer ülkelerden öne çıkaracak gelişmeleri yaparken şehit olan bilim adamlarını ansanız, belki bir parça ileride oluruz.

Velhasılı kelam teknoloji gelişmek zorundadır, gelişecektir.

Bunda yapılacak yorum siyasiler sağ olsun, onlar sayesinde oluyor demek değildir. Yapılacak yorum siyasetçilere rağmen yaptılar, vay be demektir.

Dünyanın kutuplaşmasından, gizli lobilerin anlaşmazlıklarından doğan savaşları nasıl bastıracağız yoksa?

Her şeye rağmen saldırı ve savunma sanayisine katkı sağlamak için şehit olan mühendislerimiz var bizim. Eninde sonunda bu gelişmeler olacaktır.

Benim onlara teklifim şudur:

Ya seve seve olsun, ya da seve seve olsun. Başka çaresi yok bu işin. Siz şehit ettikçe biz şehit olmaktan vazgeçer miyiz sandınız ? Asla! Hatta az önce şehit düşenin intikamını da duyarak daha fazla çalışacağız!

Ben bu yolda bana düşen görevi şeref bilerek and içiyorum. Yeri gelecek dağda çatışacağız, yeri gelecek teknolojiyi ilerletecek, yeri gelecek çağ açıp çağ kapatacağız.

Siz kokuşmuş cesetlersiniz. Para ile oluşturduğunuz grupların, para ile kurduğunuz silahlı örgütlerin,cahillerin önüne para diye attığınız davaların  kökünü kazıyacağız!

İntikam vakti  yaklaşıyor.Derilerinizin vücudunuzdan ayrılma vaktidir.

Siz bir hiçsiniz, işte o kadar!

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.