Sevaplariyla-Gunahlariyla-Osmanli

SEVAPLARIYLA GÜNAHLARIYLA OSMANLI

Herkese merhaba sevgili okuyucular,yeni bir yazı dizisi ile karşınızda olacağımı geçen haftadan sizlere bildirmiştim.Desteklerinizle birlikte büyüyoruz,sizden gelen güzel yorumlar ve ilgiler sonucunda sayfamızın gelişip,her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşması bizi mutlu ediyor.Bu sitedeki ilk yazı dizisi olması bakımından beni de ayrı bir mutlu ediyor bu yazı.

Keyifli okumalar…

*******************************************************************

Bir gün oturdum ve yazmaya karar verdim.Ve ister istemez kendime şu soruyu sordum’’Ne yazsam’’? Ve üzerine devamlı okuduğum Osmanlı Devleti aklıma geldi.Osmanlı neydi?

 

Bir Arap vatandaşa sorsak ne derdi?

Peki ya bir Fransız ?

XVI.Yüzyılda Açe’ye yardıma gitmiş olan Endonezyalı bir adama sorsak acaba ne der?(II.Selim Dönemi)

Burası çok açık ki,Osmanlı 600 yılı aşkın 3 kıtaya hakim oldu,bu da bugünkü dünya konjonktürü etkiledi.Bilhassa Ortadoğu diye tabir edilen coğrafyayı anlamak için Osmanlı’nın politikalarını anlamak geçer.

Bu soru bana sorulduğunda uzun uzadıya bir cevap vereceğim muhakkak.Bu verecek olduğum cevapları bir yazı dizisi haline getirmek aklıma geldi.Kimi insanlarımız Osmanlıyı çok yüceltirken,kimileri çok yermektedir.Bunun için tarih iliminin  tozlu kitaplarına el atmamız gerekir.Tozlu diyorum çünkü tarih yapan bir ülke olarak,tarih yazamıyor,tarih okumuyor ve her şeyden öte insanlarımıza tarihimizi anlatamıyoruz.Ve bu da ‘’milli şuur’’ eksikliğine neden oluyor.Bugün gençlerimizdeki serseriliği engellemenin yolu buradan geçer.Türk Kültürünü toplumun her zerresine ilim ilim işlememiz gerekir.

İnsanlar niçin tarih okur ?

Bu sorunun cevabı kişiye göre değişebilir.Ama önemli bir kısmı bugünü anlamak diyecektir.Ki,öyledir .Bugünü anlamlandırmaya çalışan insanoğlu geçmişe bakar.Ne güzel sözdür şu söz:

‘’Geçmişe bak,geleceği gör.’’

Öyledir de Osmanlı’nın çöküş döneminde yaşadıklarımız şu an yaşanmıyor mu ki?

XVI.Yüzyılda girmiş olduğu buhrana benzer hadiseler şu an gerçekleşmiyor mu?

Örnek vermek gerekirse III.Murad döneminde yaşanan deveülasyon size neyi hatırlatır ?

Olaylara hakim kimseler gereken cevapları verecekir,vermelididir de.

Türk Toplumu tarihsel süreç içerisinde pek çok zorluk atlatmışır.Şu yaşadığımız günlerde bu zorlukların  aşılabileceğinin kanıtıdır…

Gereken,Türk Milletinin dün olduğu gibi bugün de toplumsal duyarlılık seviyesini yükseltip,biz duygusunu en sertçe hissetirmesidir.

13.Yüzyıl aklınızın bir ucunuza gelsin.

Moğolların Anadolu’yu işgali,Avrupa’nın aslında hep aynı Avrupa olduğunun göstergesi olan Haçlı Seferleri…

Savaş,ölüm,yıkım…

Ve Türklere müebbet bir ülke olmuş Anadolu.

Bizans’a sınır komşusu olmuş bir uç beyliği Osmanlı.

Hikayemiz böyle başlıyor.Ertuğrul Gazi önderliğinde Anadoluya ve nihayet Bilecik ilimize gelen Kayıların hikayesidir bu.

 

DEVAMI GELECEK…

25.12.2016

Misafir Kullanıcı son yazıları (Hepsini Gör)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.