Plevne

PLEVNE

Herkese merhabalar,bu yazı bu platformda yazdığım ilk yazı olma özelliği taşıyor.Umut ediyorum ki,daha nice güzel yazıları bu platformda sizlerle buluşturacağım.Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

*************************************************

‘’Tuna nehri akmam diyor,etrafımı yıkmam diyor.’’

Biz Türkler için çok anlamlı,üzerimizde derin duygular uyandıran bir cümle bu.Şüphesiz Tuna ismi bizim için bir nehir olmaktan ötedir.Tarihimizin her sayfası yiğitlikle,medeniyetle ve kahramanlıkla dolu.Türk çocuğu bu kahramanlığı bilmeyip elin yaban kollarına kendini attığı sürece Türk milletine mensup olmaktan gurup duyamayıp,kimlik bunalımı yaşamaktadır.Gençlerimizin yaşadığı bunalımların başında bunun olduğunun kanaatindeyim.Bunun için Tarih eğitimi ve şuurunun öneminin altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Bu yazıyı yazarken Osman Paşamızın,tüm imkansızlıklara göğüs gerip vermiş olduğu şanlı müdafaa aklıma geliyor.Türklerdeki vatan sevgisinin doruğa çıkışını görüyorum.Mete Han’dan toprak isteyen Tunguzlara bir karış toprak parçası vermeyen Meteydi,aradan yüzyıllar geçti onun torunları hala bir karış toprağını vermedi.Toprak kavramının ne kadar yüce,ne kadar kutsal olduğunu anlıyorsunuzdur.

Tarihlere 93 Harbi diyen geçen bu hadise(1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi) her ne kadar feci bir yenilgi yaşasak da bizler için önemlidir.Tarihimizde zaferlerimizde gurur duyarız.

Preveze’de Barbaros olup Andrea Doriayı dize getiririz.

Mohaç’ta Kanuni olup,Macara ölüm kusarız.

İstanbul’da Fatih olup,yüceltiriz şanımızı.

Uyvar’da Köprülü olup,Türk gibi güçlü ifadesiyle anılırız

Bunlar bizim şanlı zaferlerimizden sadece birkaçı.Bunlar bizim gurur kaynağımız,kıvanç sebebimiz.Lakin bazı yenilgiler vardır ki,onlarda zaferler kadar önemlidir.Plevne Savunması bu gruba girer.Tüm imkansızlıklara göğüs verip insan üstü bir mücadele veren Osman Paşa,dünya harp literatürüne adını altın harflerle yazdırır.Hatta düşmanı bile ona saygı duyar.

İşte Plevne böylesine yüce,önemlidir.Dikkat ettiyseniz yazı boyunca ‘’nedenleri ve sonuçları’’nı açıklamadım,çünkü yıllardır ders kitaplarını sıkıcı bir şekilde bunu görüyoruz.Ben istiyorum ki Tarih şuuruna sahip olun.Sahip olduktan sonra en iyi şekilde hadiseyi öğreneceksinizdir.

 

Misafir Kullanıcı son yazıları (Hepsini Gör)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.