Kızıl Elma Nedir ?

-İstikamet neresi ?
+Kızıl Elma!
-Ailene bir mesaj gönder.
+Ne söyleyeyim,beklemesinler.
-Türkiye’ye bir mesaj gönder
+Bu vatanı bölemezler!

 

Belki de bir çoğumuzun dağarcığında bulunmayan bu kavram Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin’e giden askerimizin bir muhabir ile verdiği bu demeç ile gündeme gelmişti,Kızıl Elma.Peki o günlerde türlü tartışmalara konu edilen Kızıl Elma ülküsü ne anlama gelmektedir,ya da bu askerin gittiği Kızıl Elma neresidir?

Kavramsal anlamda incelendiğinde;kızıl Türk töresinde kıymetli,kıymeti belirten bir renk idi.Öte yandan elma mistik bir yanı bulunan bereketli ve şifalı bir meyve olarak anılır.Bu bilgilerden yola çıkarak Kızıl Elma özünde üstün bir güç tarafından müjdelenmiş,kıymetli ve bereketli bir şeyi ifade etmeliydi.Ancak Kızıl Elma dilde kullanılan bileşik sözcükler gibi basit ve tam karşılığı olan bir ifade değildir.Aksine yazının devamında değinileceği gibi Kızıl Elma kavramı birden fazla anlamı karşılamaktadır.

Türk mitolojisinde Kızıl Elma kavramı,erişilmesi güç olan ancak güçleştikçe cazibesi artan hedef veya ülküleri karşılar.

  • Orta Asya Türklerinin Ergenekon’dan dışarıya çıkma ve kaybedilmiş yurdu geri kazanma iddiası.
  • Türk’ün cihan hakimiyeti ülküsü
  • Turan ülküsü buna örnektir.

Yine tarihte Kızıl Elma,zaferin işareti;ulaşılması ve fethedilmesi gereken belde anlamında kullanılmıştır.

  • Osmanlı’nın Avrupa’da ferhetmeyi düşündükleri şehirler hakkında Kızıl Elma kavramını kullanmıştır.Kaynak bilinmeksizin Fatih Sultan Mehmed Han’dan III.Selim dönemine kadar askerlerin yapılacak savaşlar hakkında ‘Padişahım biz senin uğrunda Kaf Dağı ötesine,Kızıl Elmaya varırız!’ dedikleri dikte edilmiştir.
  • Türkistan’dan Hazar Denizi’nin doğusuna gelen Oğuzların Hazar Kağanını yenip çadırının üstünde yer alan,hakimiyeti simgeleyen altın topu Kızıl Elma diye adlandırması ve onu ele geçirmeyi ülkü edinmesi zafer işareti anlamında kullanılmasına örnektir.

Cumhuriyet dönemi Türkçü edebiyatçılarımızdan Sayın Ziya Gökalp,Turan ve Kızıl Elma ülkülerini harmanlayarak bu terime yeni bir anlam katmış ve eserlerinde bu kavramı kullanmıştır.

Kızıl Elma oldu bir güzel cennet
Oradan Turan’a yağdı saadet.
Ey Tanrı icabet kıl bu duaya;
Bizi de kavuştur Kızıl Elma’ya!

Bu örnekler ve tanımlar incelendiğinde ve üzerinde çalışıldığında,Kızıl Elmanın erişilmesi güç olan bir hedefi,Türk’ü bu hedefe ulaştaracak olan yolun haklılığını ve o hedefe ulaşmanın zaferin işareti olduğunu ifade eder.

 

 

 

İlker Cıblak

İlker Cıblak

Üze Tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
İlker Cıblak

İlker Cıblak Son Yazıları (Hepsi)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.