Emir-Timur

KALK HAYDİ KALK TİMUR

Hepinizi en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.

Timur ile Karınca adlı parçayı dinleyerek bir yandan da yazıyı yazdım.

Gecenin bir vakti ‘’ne yazsam’’ diye düşünürken, işte bu görmüş olduğunuz yazı ortaya çıktı.

Keyifli okumalar.

Yazımın başlığı Ahmet Şafak’ın şarkısından esinlenerek aldığımı söylemem gerek.

‘’Kalk haydi kalk Timur, Şu dünyaya bak Timur.’’

Timurlenk veya Aksak Temür olarak bildiğimiz Emir Timur’u bilirsiniz.

Biz onu daha çok ders kitaplarında Osmanlı hükümdarı Sultan Yıldırım Beyazıt Han’a karşı vermiş olduğu mücadele ile tanıdık.  Ankara Savaşı’nda büyük 2 Türk devleti karşı karşıyadır. Bizdeki tarihçilerimizin büyük bir kısmı Timur karşıtı olduğu için biz onu ‘’kötü, acımasız’’ olarak tanıdık. Ankara Savaşı(1402) Osmanlı’nın görebileceği en feci yenilgilerinden biri olduğunu inkar edecek yoktur. Bu harp neticesinde Devlet-i Ali Osman, Fetret Devri diye tabir ettiğimiz bir dönem içine girmiştir. Bu dönem Osmanlı açısından oldukça zor geçen bir devirdir. Devlet büyük badireler atlatmıştır. Nitekim Sultan Çelebi Mehmet yani I.Mehmet bu devri kapatan padişahtır.

Timur, Türk insanının aklında böyledir. Biraz tarihe ilgisi varsa ve çevresi neo-Osmanlı kafasına sahipse onun Timur hakkındaki izlenimleri daha kötü bir hal alır.

Peki ya hakikat nedir?

27 Sultan onun karşısında diz çökmüştür.

20 büyük seferden zaferle dönmüştür.

Böyle şanlı bir Türk’ten bahsediyoruz. Onu karalamaya çalışan insanlar aslında kendi tarihlerine hakaret ediyorlar. Yeni yetme ‘’cahil Osmanlıcı’’ kafasının almak istemediği bir konu bu. Burada sözünü ettiğim Osmanlıcı kafa ise dünyası birkaç haber kanalı olan, tarih bilgisi sosyal medya hesapları olan kitledir. Yoksa Osmanlı’ya hakaret etmek en son yapacağım iştir.

Timur oldukça iyi bir komutandır. Askerlik sanatından iyi anlar. Orta Asya ve Kafkaslar üzerine seferler düzenlemiş ve zaferle dönmüştür. Tıpkı Osmanlı gibi diğer Türk devletleri ile gaza etmiştir. Onlar Akkoyunlu ve Karakoyunlu devletleridir. Yani bir tek Türk devleti olan Osmanlı ile mücadele etmemiştir.

‘’Tarih keşke ile yazılmaz.’’ Fakat insan zaman zaman ‘’Çin’e doğru yönelseymiş keşke’’ demeden edemiyor.

Onun karınca ile olan hikayesini okuyunuz.

O hikayede Timur şöyle der:

Asla ümitsizliğe düşmedim…

Dileyenler hikayenin tamamını okuyabilir.

Timur hakkında edilecek çok söz, yazılacak çok yazı var. Yukarıda yazmış olduğum üç kelimelik cümle bile aslında bizlere ‘’neler neler’’ anlatıyor!

Hepsi bizim atamızdır, onlara sahip çıkmamız lazım. Biz sahip çıkmazsak tarihin öksüzlüğünde bulurlar kendilerini…

                   Necdet CURA

Misafir Kullanıcı son yazıları (Hepsini Gör)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.