Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Şairimiz : Mehmet Âkif ERSOY

Bugün İstiklal şairimiz  Mehmet Âkif ERSOY’un vefatının 80. seneyi devriyesi.Biz her şerefli bir ömür yaşayan ırkımıza yararı olan büyük, yüce kişilikleri anmayı kendimize borç biliyoruz.Böyle yüce kişileri andığımız için seviniyor, onları anlatabilmenin büyük mutluluğuna varıyoruz.

Mehmet Âkif şerefle andığımız, hayatını şereflice yaşayıp Türklüğe hizmete adamış değerli bir insandır.

Verdiğimiz İstiklal Mücadelesini en iyi şekilde anlatmış ender şairlerdendir.Hele Çanakkale Şehitlerine yazdığı şiir yüreğimizi alevlendiren büyük bir eserdir.

Şiirlerini dünyalık mal mülk para için yazmamış, ödüllü istiklal marşı yarışmasını kazanarak parayı bir kuruluşa bağışlamıştır.

Başka vatanlara özlem duyup kurtuluş savaşına sözde destan yazanlardan değildir Mehmet Âkif. Ya da diğer sıradan şairler  ile karşılaştırılacak en son kişilerdendir Mehmet Âkif.Onun kıymetli hatırasını en iyi şekilde yad ediyor, kendisine rahmet diliyoruz.

Yazımızı sonlandırırken bize saldırılan bir kaç noktaya cevap verelim.

Yahu siz ırkçı değil misiniz ?.Mehmet Âkif’in babası arnavut değil mi ?.Bu tarz sorular aklınızda canlanabilir.Biz cevaplayalım.

Biz ırkçıyız dediğimizde hayvanlara yapılan ırk bilimini anlayanlara karşı bir şey demiyorduk.Yakışmış diyip geçiyorduk çünkü.

Elbetteki bunun cevabını Yolbaşçımız Hüseyin Nihal Atsız’ın cümleleriyle cevap vereceğim.Hani o hep ırkçı, faşist, kafatasçı dediğiniz kişi ile.

“En büyük Türkler” den biri olan Yıldırım Bayazıd”ın anası Türk değildir. Hangi Türkçü onu Türklük kadrosundan çıkarmıştır veya çıkarabilir? İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif” in babası Arnavut, ülküsü de Türkçülüğe aykırı olan ümmetçilik olduğu halde hangi Türkçü Mehmed Akif için Türk değildir demiştir?

Mesele Yıldırım Bayazıd veya Mehmed Akif kadar Türk olabilmektedir.”

Türk Halkı Değil,Türk Milletiyiz yazısından alıntıdır.

Tabi bu büyük kişiyi anmışken yazı onun dizeleriyle bitirelim.Ruhu Şad olsun.

İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz?
Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işde gerek.
Lafı bol, karnı geniş soyları taklid etme;
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.

Hilvan, 15 Teşrînisânî 1348
(15 Kasım 1932)

Mehmet Akif Ersoy

Tanrı Türkü Korusun.

 

İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR

Türkçü-Turancı. Çeşitli mühendislik ve bilim alanlarında Türk uğruna savaşmayı hedeflemiş bir Genç Atsız.
İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR son yazıları (Hepsini Gör)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.