Hüseyin Nihal ATSIZ ve 2.Hitler meselesi

Günümüzde ve eskilerde  Hüseyin Nihal ATSIZ Beğ’e çokça iftiralar atılmıştır.Onlardan birisi de Atsız Beğ’in sadece saç taramasına bakarak ona “2.Hitler” denmesidir.Nihal Atsız Beğ’in sadece saç taramasından dolayı onu kötüleyen insanlar yüzünden artık fikirleriyle de bir “Hitler” olmuştu insanların gözünde.Ardından bu görüş yayıldıkça herkes Atsız Beğ’den korkar olmuştu ve karalanmaya başlanmıştı fakat bir komünist olan Atilla İlhan bu algıları yok ederek şu ifadelerle Nihal Atsız’ı kabataslak anlatmıştı:

“1941’di galiba, İzmir’deki bir liseden komünistlikten dolayı kovuldum. Belge aldığım için hiçbir yerde okuyamıyordum. Özel bir lisede okuyabilir mi diye, beni İstanbul’a yolladılar. Boğaziçi Lisesi’ne geldim. Boğaziçi Lisesi’nde edebiyat hocam kimdi, biliyor musunuz? Nihâl Atsız idi. Ben, “eyvah” dedim, “bu adam beni hemen mimleyecek ve perişan edecek.”

Ne bekliyorum biliyor musunuz, bir Hitler bekliyordum ben. Geldi, hiç de öyle bir adam görmedim ben. Derli toplu, aklı başında, işini ciddiye alan bir adamdı. Her çocuğun İstiklâl Marşı‘nı baştan aşağı ezbere bilmesini isterdi. Onu yapamadın mı, sıfırı alıp oturuyordun.

Ve sınıfta bu işi yapan tek adam ben çıktım. “Sen kimsin, nereden çıktın yahu?” dedi. “Ben şuyum.” dedim. “Sende iş var.” dedi. Birkaç soru daha sordu ve bizim Nihal Bey ile öğrenci-hoca ilişkisi çok büyüdü. Derslerinde hiç politik telkinde bulunduğunu hatırlamıyorum. Sadece, İslam önce Türk tarihinden daha çok bahsederdi. Yani onunla daha çok ilgilenirdi.

Çok sonra, okudukça fark ettim ki, Gaspıralı da aynı yolda. Gaspıralı, “Dilde, fikirde, işte birlik” der. Neden, çünkü bulunduğu yerde Hristiyan, Musevi Türkler de vardır. “Dinde birlik” demek. Böyle dersen müslüman olmayanı dışlamış oluyorsun…”

  Atilla İLHAN

Sonuç olarak sadece dış görünüşüyle yargıladıkları Nihal ATSIZ Beğ’e “Hitler” demekte olan insanların bunu bilmedikleri ve araştırmadıkları açıkça ortadadır.

Mete Uğurluçelik

Mete Uğurluçelik

Dünya denen mezellete dalsın her isteyen,
Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim.
Mete Uğurluçelik

Mete Uğurluçelik Son Yazıları (Hepsi)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.