Ana Sayfa Genel Gavur İzmir

Gavur İzmir

Yazar: Misafir Kullanıcı
0 Yorum 55 Görüntülenme

Başlıkta belirttiğim ifadeye Türkiye de yaşayan herkes aşinadır.

Doğru bir tabir olmamakla birlikte, uzun zaman gavur hakimiyetinde kalmasından dolayı bu isimle anılmıştır. Şehrin hakimiyeti değiştiğinde ise şehirdeki serbestlik ve özgürlük havasından dolayı dinci kesim hala gavur İzmir diye hitap etmiştir.

İzmir’in fethi için 1081 yılı anılıp Çaka Bey zikredilse de, şehrin hakimiyetinin tamamen Türklerin hakimiyetine geçtiği yıl 1402 yılıdır.

1402 yılında büyük komutan Emir Timur, şehri fetih etmiş ve gavur İzmir’i yok etmiştir. (Timur İzmir’i fethettiğinde şehirde Rodos Şovalyeleri vardı). O Tarihten itibaren de hakimiyet bize aittir. (Kurtuluş Savaşındaki işgal dönemi hariç)

Şehrin Türk hakimiyetine girmesi, şehrin gavur İzmir tabirini ortadan kaldırmaya yetmemiştir. Bu tabiri bir hakikat gibi algılayıp olaya dini açıdan bakanlar sayesinde bu tabir günümüze kadar devam etmiştir.

İzmir’in fethi yani bizler tarafından fethi çok hareketlidir.Ve daha önceki dönemlerde de sık sık el değiştirme söz konusudur.

Asıl buranın tamamen fethi yani 1402 yılında Emir Timur tarafından yapılmış ve Kurtuluş Savaşı dönemine kadar bizim hakimiyetimizde kalmıştı.
Ve aslında Gavur İzmir, müslüman olmuştu.

Peki bunca zamana rağmen halk bunu niye algılayamadı?

Şehirde her yere anlamlı isim verildiği İzmir halkının malumudur. Atatürk heykellerinin fazlalığı gönüllerimizi okşamaktadır .Şehirde sokaklara ve meydanlara verilen komutan isimleri gayret takdir edilesi bir durumdur.

Ancak şehrin Gavur İzmir tabirinden kurtulması gerekir. Bunun içinde şehri Müslüman yapan Emir Timur’un heykelini büyükçe yapmak, sokaklara vermek ve şehirde iyice vurgulamak gerekir.

Şehri Müslümanlaştıran adam, o büyük komutan şehirdeki halka tanıtılırsa ondan sonra kimse gavur İzmir demeye cesaret edemeyecek ve dil uzatamayacaktır.

Şehirde öne çıkan Timur figürü şahsi fikrimizdir. Bunun günün birinde mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu tarz ötekileştirici söylemler hiç hoş değil ve gereksizdir.

Ayrıca şehre önemli isimleri ve şahısların verilmesi açısından da Emir Timur’un isminin şehre verilmesi zorunlu olmalıdır.

Böyle bir adımı şahsım adına Türkiye’nin sosyal durumu açısından gereklidir. Fikirlerimiz ve düşüncelerimizin herkese açık olmasından ötürü günün birinde böyle bir adım atılacağına inancımız tamdır.

Tarih, güzel bir bilinç veren olgudur. Doğru kullanmak, iyiye yormak gerekir. Unutulmaması gereken isimler caddelere sokaklara verilmeli ve daha büyük isimlerin heykelleri de şehirde dikilmelidir. Timur’un İzmir’i fethi son derece önemlidir, dikkat edilmelidir. Bu yüzden de şehre mutlaka heykeli dikilmelidir.

0 Yorum

Yorum Yap