Çocuk Yetiştirilmesi (Pedagoji)

Pedagoji; çocuk bilimi anlamına gelen bir kelimedir. Çocuk davranışlarını inceleyen, çocuk yetiştirme bilimidir.

Her insanın geçtiği çocukluk dönemi hayatın geri kalanı için temel anlamını ifade etmektedir. Alışkanlıklarımız, karakterimiz gibi durumları hep çocuk yaşta kazanır ve tamamlarız. Hayatımızın geri kalanında çocuklukta öğrendiğimiz, edindiğimiz kadarı ile yaşarız.

Çocuklarını nasıl yetiştireceğini bilmeyen bir milletin geleceği asla düşünülemez. Çocuğu ile nasıl anlaşacağını ve konuşacağını bilmeyen ailelerin olduğu millet kendi felaketlerini oluşturur.

İlkel çağlarda çocuk ile nasıl iletişime geçileceği ya da onunla nasıl anlaşılacağı gibi konuların düşünülmemesi gayet normaldir. İnsan varoluş itibari ile sosyal bir varlık olduğundan, sosyal yaşam oluşturmaya başladığımızdan itibaren hayatın ikinci ve en önemli evresi olan çocukluk önem kazandı.

İnsan geleceğini düşünmeye başladığı zaman var olduğu topluluğun da geleceğini düşünmeye başladı. İnsan için veya bir topluluk örneğin millet için geleceğin en önemli unsuru çocukluk ve gençlik dönemidir.

Gençliğin yetiştirilmesi bilgi ve araştırma üzerine dayalıdır. Çünkü çocukluktan yapısını tamamlamış olan bireye gençliğinde sadece kendini bilgi konusunda geliştirmek kalır.

Binanın temelini sağlam atmazsanız o binanın üstüne ne eklerseniz ekleyin o bina kolayca yıkılabilir. O yüzden binalarda bu kadar önemli olan sağlam temel atma işini insan için düşünelim ve değerlendirelim.

İnsan için hiç şüphesiz bu, çocukluk dönemidir.

Her çocuk kendi ailesinin kapasitesi kadar gelişebilir veya temele sahip olabilir. Çocuğun geleceğini düşünen aileler bu konuyu iyice düşünmelidir.

Çocukluk yaşlarında çocuk kendi kendine yönetime tam hakim olamaz. Bu yüzden anne ile babaya düşen görev çocuğun sorumluluğunu tam kavramak ve onun dilinden anlamaktır.

Çocuk yetiştiği ortamın ürünü olacağı için şüphesiz aileler buna dikkat etmelidir. Önce ailenin, sonra akrabaların, sonra okulunun ürünüdür.

Sadece sözde çocuğum çok iyi olsun demek yetmez. Çocuğa acıktığında yemek ve besin vermek de çocuk büyütmek değildir. Hatta gerektiğinde maddi imkan sağlamak asla çocuk yetiştirmek değildir.

İnsan çocukluk döneminde bir oyun hamuruna benzer. Ailelerin onu şekillendirmesi gerekir. Çocuğun geleceği ve var olduğumuz milletin geleceği için önce kendisine sonra milletine nasıl faydalı olabiliyorsa o şekilde yetiştirmek gerekir. Kendisine faydası olmayanın, milletine hiç olmaz. Ayrıca çocuğun önce kendisine ve sonra milletine nasıl faydalı olabileceğini de anne ve babaların bilmesi gerekir. Bilmediği şeyi çocuğuna aktaramaz.

Herhangi bir şeyi altı yaşındaki çocuğa anlatamıyorsanız, açıklayamıyorsanız siz de anlamamışınızdır. Bu ünlü söz Albert Einstein’e aittir.

O yüzden anne ve babanın alacağı sorumluk besleme,büyütme,barındırma gibi imkan tanımak olduğu kadar öğrenme ve öğretme olmaktadır. Çocuğuna hiç bir şey öğretemeyen ailelerin oluşturduğu topluluklar hiç sağlam bir zemine dayanmazlar.

 

Sağlam bir toplum inşa etmek istiyorsak herkesin çıkacağı ortak kapı eğitimdir. Eğitimimizi düzeltmeli ve kaliteli hale getirmeliyiz. Yarının geleceği gençlerdir.Gençliğin temeli çocukluktur. Millet ailelerden oluşan bir topluluktur. Yarının geleceği ve sağlamlığı için yapılması gereken yarın için bilinçli ve bilgili anne ve babalar yetiştirmektir.

 

Şunu unutmamalıyız ki;

Yarının inşası ancak bugünden olur. Bugün için yarına hazırlanalım. Yarının sahibi olan bireyleri yani gençleri olabildiğince önemseyelim. Gençliğin temeli olan ve insan için en önemli kısım olan çocukluğun önemini kavrayalım. Çocuklarımız ile nasıl anlaşabileceğimizi, nasıl yetiştirebileceğimizi öğrenelim.

Yarın hiç şüphesiz sağlam bir eğitim sisteminde pedagoji dersleri olacaktır. Ancak bugün için yoktur. Bugün olmadığı için geleceğimizi tesadüflere bırakmayalım. Öğrenelim ve çocuklarımızı iyi yetiştirelim.

-Türkmen

 

 

İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR

Türkçü-Turancı. Çeşitli mühendislik ve bilim alanlarında Türk uğruna savaşmayı hedeflemiş bir Genç Atsız.
İbrahim ÇAPAR

İbrahim ÇAPAR Son Yazıları (Hepsi)

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.