Atatürk

BU AY HİÇ SIRADAN DEĞİL!

Selamlar…

Turan Otağı maceramız kaldığı yerden devam ediyor. Aylarca burada değildik. Artık yepyeni yazılarla karşınızda olmaya devam edeceğiz. Hani diziler ‘’sezon finali’’ne girer ya, bunu da öyle düşünün. Bu arada neredeyse toplamda 100 yazı oldu. Bu ayrı heyecan verici…

Şimdi her Türkçü bireyin bilmesi gereken Ağustos ayı ve bu ay içerisindeki önemli zaferlerden söz edeceğim. Daha önce yapmadığım şekilde yazının arkasına fon müziği ekleyerek paylaşıyorum bu yazıyı. Arkada bu parça eşliğinde yazıyı okumanızı tavsiye ederim:  https://www.youtube.com/watch?v=1_vmV7Z7oz0

Keyifli okumalar…

Ağustos ayı zaferler ayıdır…

Türk Milleti için oldukça mühim bir aydır.

Neden mi?

1 Ağustos 1571  Kıbrıs’ın Fethi

Muhteşem Süleyman’ın oğlu Sultan II.Selim’in emriyle, Denizde Piyale Paşa, karada ise Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Kıbrıs gibi son derece stratejik bir adayı Türk mülkü haline getirdikleri zaferdir. Bugün hala Kıbrıs, Türk yurdudur. İlelebet bizim kalacaktır!

11 Ağustos 1473 Otlukbeli Zaferi

İstanbul’u Türk yurdu kılan Fatih Sultan Mehmet’in şanlı bir zaferidir. Bu sefer gözünü doğu üzerine çeviren Fatih, Osmanlılar’ın doğu siyasetini etkilediği gibi şanlı zaferlerine bir zafer daha katarak adını tarihimize yazdırdı.

-23 Ağustos 1514 Çaldıran Zaferi

Yavuz Sultan Selim’i Yavuz yapan büyük seferlerin başında gelir. Karşısında bir Türk hükümdarı vardır. O isim Şah İsmail’dir. Yavuz bu zaferle beraber bizler adına övünç dolu bir sayfa katmıştır tarihimize.

-23 Ağustos 1921 Sakarya Meydan Savaşı’nın başlaması

Türklerin yetiştirdiği en yüce insanlardan biri olan, Başbuğ olarak nitelendirdiğimiz Atatürk’ün emrindeki Türk ordusunun Yunanlıları en sonunda Ege Denizi’nin soğuk sularını tattırdığı zaferler dizisinin başlangıç tarihidir.

-24 Ağustos 1516 Mercidabık Zaferi

Az zamana çok iş sığdıran, 8 yıllık saltanatında devlete 80 yıllık hizmet ettiğini rahatlıkla ifade edebileceğimiz Yavuz Sultan Selim’in şanlı zaferlerinden biridir. Memlük Devleti ile girişilen mücadelenin kazananı Osmanlılar olmuştur. Aynı zamanda geçen yıl TSK’nın başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın başladığı tarihtir.

-26 Ağustos 1071 Malazgird Zaferi

Aylardan Ağustos…

Günlerden Cuma…

Bugün ise bize asırlar boyunca üzerinde bulunacağımız bir yurt veren Alparslan’ın Anadolu kapılarını bizlere açtığı gün. Yazıyı paylaştığım tarih ise 26 Ağustos 2017….

Daha nice 26 Ağustos tarihleri bekliyor Türk çocuğunu.

29 Ağustos 1521 Belgrad’ın Fethi

Kanuni’den önce Fatih’in kuşattığı bir kenttir Belgrad. Bugünkü Sırbistan’ın başkentidir. Fatih kuşatmasına rağmen Belgradı alamamış olmasına rağmen Kanuni bu memleketi bizlere katmıştır. Avrupa’da önemli bir üs konumu olmasını sürdüren Belgrad, Avrupa’dan çekilmeye başladığımız süreç içerisinde elimizden çıkmıştır.

-29 Ağustos 1526 Mohaç Zaferi

Çok ama çok kısa bir zaman diliminde kazandığımız şanlı bir zaferdir. Türklerin herkesce bilinen bir taktiği olan Turan, Kurt Kapanı, Hilal adı verdikleri bir taktik ile kazandığımız bir zaferdir.

-26-30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz

Avrupalıların ‘’öldürdük’’ dedikleri bir milletin tekrardan yükselmesidir. Başbuğ Atatürk’ün Batı cephesindeki en ve son büyük zaferidir. Artık 1683 yılından beri geri çekilmekte olan Türkler bu geri çekilmeyi durdurmuştur. Bu zaferin sonunda yükselen bir Cumhuriyet gelecektir.

Ağustos ayını boşuna zaferler ayı diye nitelendirmiyoruz. Son zamanlarda Malazgirt’in üzerine çok düşüldüğünü görmek mutluluk verici fakat daha nice şanlı zaferlerin olduğunu unutmamak gerekir…

En kalbi muhabbetlerimle…

Necdet CURA

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.