ahmet bican ercilasun

Ahmet Bican Ercilasun

Hüseyin Nihal Atsız’ın mektuplarından ve Türk Dili üzerine yaptığı çalışmalardan tanıdığımız Ahmet Bican Ercilasun 1943 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir.

1963 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine başlayınca böylelikle Atsız ile tanışmış oldu.

Kars İli Ağızları – Ses Bilgisi adlı teziyle doktor ünvanı, Kutadgu Bilig’de Fiil adlı teziyle doçent ünvanı ve 1986 yılında profesör ünvanını almıştır.

1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nde Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü kuruldu ve başkanlığına Ahmet Bican Ercilasun getirildi.

1993 yılında vekaleten, 1994 yılında çıkan kararname ile Türk Dil Kurumu başkanı olarak atandı. 2000 yılında bu görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır.

2002 yılında Aydınlık Türkiye Partisi’ne girmiş ve genel başkan yardımcısı olmuş, olağanüstü kongre yapılınca da partinin genel başkanı olmuştur. 2004 yılında ise bu görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır. Siyaset hayatının kısa sürmesi, hocası olarak gördüğü Atsız’ın “Siyasette muhabbet… Hepsi yalan, palavra… Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara…” sözleri aklına gelmiş olacak ki siyasetten çekilmiş ve Türk dili, Türkoloji alanında çalışmalar yapmıştır.

Çeşitli televizyon programlarında Atsız ile ilgili bilgiler aktarmasıyla tanılan ve kıymetli derecede Türk Dili üzerinde eserleri olan Ahmet Bican Ercilasun, İzzet Yolalan’ın kızı Bilge Yolalan ile evlenmiştir.

Bilge, Bican Ercilasun çifti adına Hüseyin Nihal Atsız’ın kitaplarını imzaladığını yayın organlarında göstermiştir.

Bilge Ercilasun da Hacettepe Üniversitesi’nde Yeni Türk Edebiyatı profesörü olarak görev yapmaktadır.

İki çocuğu vardır. Satuk Buğra, Konuralp Ercilasun. 2010 yılında yaptığı kazada Satuk Buğra Ercilasun hayata gözlerini yummuştur.

Hüseyin Nihal Atsız’ın vefatına kadar yakın çevresinde olma şansı yakalamış, bizzat onun ağzından Türkçülük fikrini öğrenmiştir. Bu fikrin inancıyla da Türk dili için son derece güzel ve önemli çalışmalar yapmıştır.

Dil konusunda araştırma yapan ve merakı olan arkadaşlara Ahmet Bican Ercilasun’un eserlerini okumasını tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.