Tiyatro

18 MART RUHU VE TİYATROYA YANSIMASI

Şehitlerimize…

 

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi.Her Türk’ün bilmesi gereken önemli bir gün.Bizlerde bunu kalemimizle yazarak ifade ediyoruz,geniş kitlelerce okunmasını hedefliyoruz.Müzik yaparak insanların kulaklarına milliyetçilik aşkını aşılıyoruz.Dans ile onları farklı alemlere götürüyoruz.Peki ya tiyatro ?

Tiyatronun en eski sanat dallarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz.Antik Yunan’da Bağbozumu Şenlikleri tiyatronun canlanıp yeşermesi için önemli bir paya sahip.Bana kalırsa en etkileyici olan sanat tiyatrodur.Nedeni soracak olursanız;tiyatro insanlara içerisinde dansı da sunar,müziği de.Yani tiyatro pek çok sanata babalık eder.

Aynı zamanda tiyatro halkı bilinçlendirmek açısından çok güzel bir araçtır. Halka tokat atar arada sırada. Ve gerçek manada mesajı alan toplumun refah seviyesi artacaktır.Vatan şairimiz Namık Kemal’in o meşhur oyunu Vatan Yahut Silistre adlı oyunu izleyen kitlenin oyunun heyecanına katıldıklarını çok iyi biliyoruz.Ve yine ne güzel söylüyor Namık Kemal ;

”Fıtrat değişir sanma,bu kan yine o kandır.”

Fıtrat değişmedi,aradan uzun bir süre geçti.Onun torunları ise salonları doldurdu.Bu hafta ele aldığım konu da bu.

Ben de dün Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu Çanakkale programında görevliydim.Benim için gayet güzel bir sahne deneyimi olmasının yanı sıra Manisa halkının programa gösterdiği ilgi gerçek manada takdir şayandı.Tabi ben fuayede ne kadar çok seyirci vardı bilmiyorum.Fakat okuduğum bir köşe yazısında 800-900 kadar kişinin ismi geçiyor.Katılanlardan duyduğum kadarıyla da acayip bir kalabalık olduğuydu.Katılmak isteyen bir grup tanıdık topluluk gösteriyi izleyemeden geri dönmek zorunda kalmıştı.Bu üzücü olduğu kadar güzel bir haber.Üzücü olan salona gelip de izleyemeyen kitle.Sevindirici olan ise bu kadar kalabalığın olması.Bu aslında toplumumuzda milli duyarlılığın ne kadar arttığının bir göstergesidir.Toplum için çabalamaya çalışan bir insan olarak toplumumuzun bu kadar ilgili olduğunu görmek gurur verici.Yapılması gereken şeyler var elbet.

Öncelikle belediyeye düşen bazı görevler var:

1-Daha Büyük Salonlar İnşa Etmek

Manisa’da bugün güzel bir salon var.Ve çıkardığı her oyun Manisa halkı tarafından takdir ediliyor.Fakat şurası da bir gerçek ki;salon 400 bin nüfusu olan bir kente yetmiyor.Bu izdihamın bir benzeri geçen seneki Konservatuvar mezuniyetinde de gerçekleşti.

2-Daha Fazla Milli Bilinci Ayağa Kaldırmaya Yönelik Etkinlikler(tiyatro,konferans,dans)

Aklınıza ne gelir bilemem.Başlık gayet kapsamlı…

Toplumumuza hitap edebilen,hitap ettiği kadar güzel programlar herkesin ihtiyacı.Halkımız için konferanslar her kesime hitap etmeyebilir,fakat 17 Mart gecesindeki etkinlikler minvali programlar 7’den 70’e her kitleye hitap edecektir.

Kulisdeyken arkadaşlarımdan birinin yakınlarının katılamadığını duyunca onun adına üzüldüm..         Kalabalığın geri dönüşünü duymak üzücü bir haberdi.Fakat Genel Sanat Yönetmenimiz  Tayfun Şengöz Hocamız programın tekrar sahneleneceğini söyledi.Bu gayet mutlu edici bir gelişmeydi,açıkcası seyirci adına sevinmiştim.

Diğer kentlerde durum nasıldı herhangi bir fikrim yok.400 binlik Manisa şehir merkezinde böylesine bir ilgi oluyorsa diğer illerimizde durum hayli hayli iyidir diye düşünüyorum.Toplumumuz içine düştüğü durumun farkına varıp; Atatürk’ün değerlerine,bayrağına,vatanına,namusuna,değerlerine sahip çıktığını bu programda gösterdi. Ummaktayım ki nice güzel anma törenleri gerçekleştiririz ve ilgi daima ayakta kalır.Bu bahsettiklerim bir etkinliğe olan ilgiydi.Son yıllarda insanlarımızda tarihe olan ilgi gerçekten iyi bir yere doğru koşuyor.Bakınız, iyi bir seviyede demiyorum! İyi bir seviyede olduğunu söylememiz için daha çok şeyin gerçekleşmesi lazım. Bu gibi etkinlikler de halkın bilinç seviyesini yükseltiyor.

Şu haberi de burdan sizlere açıklayayım.Artık Manisa’ya daha güzel salonlar gelecek.”Eski Garaj Yeni Proje” adlı iddia sahibi bir projeye imza atan belediye o bölgeye kentin ihtiyacını karşılayacak 3 güzel salon yapacak.Umarız o güzel salonları en kısa sürede inşa edildiğine şahitlik ederiz ve ne geri dönen insanları görürüz,ne de ayakta kalan tiyatro severleri.

Daha nice güzel oyunlara insanlarımızın ilgi göstermesi,daha büyük salonları hınça hınç doldurması dileğimle.

Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın.

Tiyatromuzdan resimler

İzdiham ile ilgili görseller

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen Giriş yapın.